Zatočte s komáry – osvědčené babské rady

K příjemným teplým letním večerům bohužel i patří i nežádoucí komáří štípance. Jen u nás žije téměř padesát druhů komárů. Nejčastěji sice létají v lesích a kolem vodních ploch, ale mnoho z nich si najde cestu i lidským příbytkům.

Ochránit nás může nainstalování do oken a dveří, to je ale finančně náročné a navíc se tak v místnosti sníží světelný komfort. Pomůžou i ultrazvukové či chemické repelenty, které ale nejsou mnohým lidem příjemné a některé dokonce mohou způsobit zdravotní způsoby.

Jak se jejich vpádu vyhnout?

Proti komárům zabírá konzumace vitaminu B. Díky němu má totiž lidský pot jiné složení, a to je komárům nepříjemné. Můžete buď konzumovat přímo B komplex, nebo přidat do jídelníčku potraviny bohaté na tento vitamin, tedy arašídy, kvasnice, hrozny, ananas nebo celozrnné obiloviny či sýry.

Vletu komárů do místností zabrání, když si truhlíků u oken vysadíte molici, afrikány nebo pelyněk. Tyto rostliny hmyzu nevoní a vašim oknům se tak raději vyhnou.

Co když už nás bodli? 
  • Pokud bodnutí podchytíte hned v počátku, pomůže kostka ledu. Chlad zpomalí krevní oběh a jed se tak nešíří dále do těla.
  • Pokud máte po ruce citrón, cibuli, brambor nebo i rajče, potřete jimi ranku. Sáhnout můžete i po olejíčcích, osvědčený je levandulový či tee tree.
  • Jste-li v přírodě, natrhejte si jitrocel. Listy, promněte, nahřejte a vymačkejte z nich šťávu a tou ránu potřete.
  • Ranku perfektně vyčistí šalvějová tinktura, šalvěj má totiž silné dezinfekční a antibakteriálními účinky.

Další možností je používání repelentu, který zabrání útoku hmyzu. Spolehnout se můžete buďto na ty kupované, anebo si doma můžete velice snadno připravit vlastní.

Na přípravu repelentu budete potřebovat: 

2 lžíce šalvěje
2 dl lihu (francovky) nebo pálenky

Šalvěj přelijeme lihem a necháme 14 dní při pokojové teplotě louhovat. Lahvičku denně protřepeme, nakonec přecedíme a vlijeme do rozprašovače.

_

lahvička francovky
1 lžíce hřebíčku

Hřebíček nechte ve francovce 14 dní louhovat a výluh poté používejte jako mazadlo při výletech či před spaním. Krásně voní – ale naštěstí jen lidem.

Sandra Špačková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>