Co je to vlastně bio?

„Kupujte bio a místní potraviny“ k nám hlásají z médií. Otázkou ale zůstává proč? Co je to vlastně bio co nám může nabídnout?

Biopotraviny neobsahují zbytky pesticidů, prů­myslových hnojiv a antibiotik, protože nesmějí být zvířatům přidávána do potravy.

Při zpracovávání bioproduktů je zakázáno používat chemická aditiva, tedy umělá barviva, sladi­dla, konzervační látky nebo syntetické chuti a metody jako ionizující ozařování nebo genetické inženýrství.

Bioprodukty jsou po celou dobu jejich výroby sledovány kontrolními organizacemi pro ekologické zemědělství. Toto sledují instituce KEZ, Abcert, Biokont.

Jak rozeznat biopotraviny a kde je sehnat? 

Biopotraviny vyrobené v České republice snadno poznáte na první pohled – podle národní bio­značky – tzv. zelené zebry, kromě ní najdete na výrobku také kód příslušné certifikační organizace. Od roku 2010 povinně nesou všechny biopotraviny vyprodukované v EU také evropskou bioznačku – zelený list z hvězdiček. Čeští distributoři tedy povinně na obalech umisťují obě značky.

Bio zdaleka nejsou jen ovoce, zelenina, obiloviny, luštěniny, maso či vejce, ale i těstoviny, pochutiny či dětské výživy. Na českém trhu tak nejdeme několik tisíc druhů. Bio tak není jen pro lidi s dietami, ale jedná se o zdravější typ potravin pro širokou veřejnost. Bioprodukty je možné online zakoupit nejen v supermarketech, ale také přímo od výrobce, místních obchůdcích či stále častěji online.

Proč jsou dražší? 

Biopotraviny jsou dražší, pro­tože na jejich výrobu jsou celkově vynaloženy vyšší nákla­dy. Ekozemědělci mají většinou o trochu nižší výnosy, výrazně větší podíl ruční práce a vyšší náklady spojené s certifikací bio.

Poptávka po biopotravinách rok od roku roste a již několik se mluví přímo o boomu. Dle toho se zvyšuje i počet míst, kde lze bio nakoupit, stejně jako sortiment. Zatím však ale této rych­losti neodpovídá nárůst počtu českých potravin produkujících ekozemědělců a stejně tak chybí i zpracovatelé, to je důvod proč se k nám většina prodávaných bioproduktů dováží. Většina pochází z Německa, Itálie, Rakouska, Nizozemska a Belgie.

Dovoz potravin na velké vzdálenosti přitom může setřít výhody z ekologického pěstování, proto není na škodu zohledňovat při jejich nákupu místo původu a podporovat místní a české eko­zemědělce a výrobce.

 

Sandra Špačková, zdroj: veronica.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>