Hledáte příčinu vašich potíží? Zkuste etikoterapii

Základní myšlenkou etikoterapie je, že negativní pocity mohou poškozovat naše zdraví. Pustíme-li nežádoucí emoce do svého nitra, onemocní nejen duše, ale i tělo. Nemoc tak ukazuje, že v našem životě není něco v pořádku. Etikoterapie se nezaměřuje na odstraňování příznaků chorob, ale na odhalování jejich příčin.

Průkopníkem a zakladatelem koncepce etikoterapie se stal český lékař MUDr. Ctibor Bezděk. Dlouhá léta svojí kariéry se tento lékař se zabýval vlivem mravního cítění a mravních zážitků a jejich působení na tělesné zdraví člověka. Etikoterapie ve své době vzbudila zájem i prezidenta republiky T. G. Masaryka.

Cílem etikoterapie je zbavit člověka způsobu života, který vedl k jeho nemoci. Etikoterapie si klade také za cíl uzdravit pošramocené a nemocné vztahy sami k sobě i druhým lidem.

Negativními pocity, které mohou naše zdraví poškodit jsou především zloba, křivda, závist, nenávist, lítost, strach a trápení se pro druhé.

Psychika a nemoci spolu úzce souvisí. Pokud například dovolíme stresu, aby na nás působil dlouhodobě, může začít poškozovat naši imunitu, protože organismus nemá dostatek času na regeneraci.

Co tělo signalizuje, když cítíme:

Bolest hlavy: Přehnaná ctižádostivost, mnoho myšlenek, „lámání si hlavy“, ale také naštvanost, potlačené myšlenky, nevyřčená slova, podceňování se a značná sebekritika.

Bolest v krku: Odmítání jiného úhlu pohledu, tvrdohlavost, nepřizpůsobivost.

Bolest ucha: Nechceme slyšet určité věci, máme pocit, že nás druzí s něčím obtěžují.

Bolest zad: Obava z finanční situace. Člověk si toho naložil moc „na bedra“. Strach z osamělosti, ze zklamání. Typické je i sebeobviňování a uvíznutí v minulosti.

Bolest zubů: Strach rozhodnout se. Neschopnost rozebrat svou životní situaci a dojít k nějakým závěrům. Tělo naznačuje, že člověk stagnuje.

Vyrážka: Snaha o získání pozornosti, v případě, že něco nevyšlo podle našich představ. Chráníme se před něčím, před čím se neumíme bránit.

 

Sandra Špačková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>