Sebeobrana pro zdraví

Sebeobrana pro zdraví zní možná trochu příliš letákově, ale přitom dokonale vystihuje povahu tohoto sportu, protože pro zdraví nám slouží hned několikrát. Za prvé nám hodiny na kurzech sebeobrany mohou významně napomoci zdraví zachovat. Zvlášť některé chvaty, které se dámy na těchto kurzech naučí, se mohou v praxi velmi dobře hodit, méně už pak případným útočníkům…

Za druhé nám kurzy sebeobrany dopomohou k lepšímu zdraví už tím, že nás donutí se více hýbat a vydat ze sebe potřebnou energii. Cvičení bývá často fyzicky náročné, a to i když na rozdíl od hrubé síly dnes často o převaze protivníků rozhoduje spíše rychlost a styl techniky. Kondička je tak prakticky zaručena.

Do třetice bychom jako pozitivní přínos pro zdraví mohli vedle kondičky uvést také zdravější životní styl a přirozené shazování kil. Místo abychom totiž seděli u televize a ládovali se různými nevhodnými pochoutkami, dřeme se po večerech v tělocvičně a na jídlo obvykle nemáme ani pomyšlení. Takže kila jdou dolů téměř samy od sebe.

Jako další nesporné pozitivum můžeme uvést i zlepšení psychického stavu, deprese, nebo naopak vztek, při trénincích totiž velmi snadno odplavíme, a do těla se nám naopak vyplaví pozitivní adrenalin, který nám dodá novou sílu. A pokud se pustíme třeba do takového tai-chi, tak to je na harmonizováncí energie těla přímo zaměřeno.

Co se týká způsobu obrany, volit můžeme z několika druhů, nejčastěji mezi technikami převládají párové techniky, kdy je jeden z dvojice útočící a další potenciální oběť. Techniky se cvičí se zbraněmi (respektive jejich replikami), i beze zbraní. Musíme se připravit ale také na to, že mnoho technik končí nepříliš šetrně na zemi, proto neuškodí vybavit se i pohodlným oblečením.

ZP

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>