Správné mytí rukou – jak by mělo vypadat?

Před nachlazením, chřipkou, ale i koronavirem či žloutenkou nás může ochránit správné mytí rukou. Jak si mýt ruce, aby to bylo účinné, kdy má smysl desifenkce a jak ruce správně usušit? 

ruce_mydlo_desinfekce

Jak často si mýt ruce? 

Nic se nemá přehánět a mýt si ruce po každém podání rukou s někým je zbytečné. Pokud bychom si ruce myli příliš často, například pokaždé, když sáhneme na kliku u dveří, mohli bychom si snížit imunitu. 

Ruce bychom si však měli umýt po každém příchodu domů z venku. Bakterie se hojně vyskytují nejen na toaletách, v hromadných prostředcích, bankomatech či nákupních košících, ale také na telefonech či klávesnících. Proto je dobré, umýt si ruce také před každým jídlem. 

Tip: Dezinfekčními ubrousky pravidelně otírejte také vlastní předměty, kterých se často dotýkáte – mobilní telefon, tablet, čtečku knih, klávesnici a další.

Jak dlouho si mýt ruce? 

Ruce bychom si měli mýt mýdlem pod tekoucí vodou alespoň 20 sekund. Zda je voda teplá či studená nehraje roli. Prim zde hraje mýdlo a právě délka mytí.

Kdy je dobrá desinfekce? 

Pokud si nemůžeme umýt ruce, protože v dosahu není mýdlo a tekoucí voda, je dobré použít desinfekci. Ta by měla být na bázi alkoholu, minimálně 60procentní. Desinfekci na ruce aplikujte a nechte zaschnout. 

Pokud nemáte k dispozici ani desinfekci ani mýdlo, vemte za vděk tekoucí vodě. Proud tekoucí vody z kohoutku dokáže sám o sobě údajně zničit až 90 procent bakterií. Nelze na to ale spoléhat a pokud je po ruce mýdlo, vždy po něm sáhněte! 

Jak si ruce sušit? 

Nejhygieničtější je sušení jednorázovými papírovými utěrkami. Nejedna studie totiž ukázala, že osoučeči se na ruce mohou dostat nové bakterie. Doma asi všichni používáme klasické ručníky. Ty bychom měli měnit zhruba jednou za tři dny. V případě onemocnění některého člena domácnosti, měňte ručník každý den.

Sandra Š.
foto: Matthew Tkocz – Unsplash

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>