Hemeroidy jsou zbytečné tabu – jak je léčit doma?

Hemeroidy – zdravotní problém, o kterém neradi mluvíme. Jedná se ale o zbytečné tabu, hemeroidy totiž trpí obrovská část populace. Ve vyšším věku prakticky neexistuje člověk, který by je v různé fázi neměl.

Co jsou hemeroidy?

Hemeroidy jsou rozšířené cévní pleteně v řitním kanále, jinak řečeno, jedná se v podstatě o křečové žíly v oblasti konečníku. Rozlišujeme je na vnější a vnitřní.

kalhotky_zadek
Vnitřní hemerodiy

Vnitřní hemoroidy lze z počátku odhalit pouze při endoskopickém vyšetření. V této fázi nijak nebolí, příznakem však může být krvácení. Jasně červená krev na toaletním papíře, může být známkou vnitřních hemeroidů. 

Vnitřní hemoroidy lze rozdělit na 4. stupně: 

  1. stupeň: mírně zvětšené uzlík. Ty se projevují občasným nebolestivým krvácením
  2. stupeň: uzlíky už při vyprazdňování občas vyhřezávají ven, zpět se navrací sami.
  3. stupeň: výhřezy se musí ručně vracet zpět do konečníku
  4. stupeň: vyhřezlé hemoroidy již nelze zatlačit zpět a pacient má pocit trvale vlhkého konečníku.

Pokud z konečníku krvácíte a k tomu pociťujete bolesti, pravděpodobně se bude jednat o prasklinu či o vnější hemeroidy. 

K akutním potížím patří také tlak (falešný pocit nutkání na stolici), svědění a pálení. 

Vnější hemeroidy

Vnější hemoroidy se označují také pojmem zlatá žíla. Jedná se v podstatě o krevní sraženinu, která leží vně konečníku, pod kůží. Velikostí může připomínat borůvku ale i švestku. Pacientům, kteří mají podezření takového trombózy či jiný akutní problém s konečníkem, se doporučuje zajít k lékaři – proktogovi. Lékař může provést drobný zákrok (většinou se jedná o malý řez a odsátí sraženiny) a od bolesti vám okamžitě pomoct. Nevyhledáte-li lékaře, potíží se zbavíte také, avšak může to trvat i tři týdny.

Obavy z návštěvy lékaře jsou zbytečné, lékaři jsou na vyšetřování citlivých míst zvyklí, je to jejich obor a stud tak není na místě. 

Jak léčit hemeroidy bez lékařské pomoci

V případě, že se rozhodnete akutní fázi vyléčit doma, je nutné dbát na správný jídelníček a zvýšenou hygienu! 

Základem je pravidelný pitný režim. Dále je nutné do jídelníčku přidat vlákninu. Vhodné je ráno nalačno sníst bílý jogurt, či vypít např. kefír. Do střev se tak dostanou živé kultury, které střeva takzvaně rozhýbou. Jezte hodně ovoce a zeleniny a vyhýbejte se tučným a mastným jídlům. Cílem je kašovitá stolice, krerá nebude pro oblast hemeroidu bolestivá. 

Při hygieně po vykonání potřeby je zapotřebí konečník utřít vlhčeným toaletním papírem a ideálně jej osprchovat. Blahodárně působí studená voda. Po usušení oblast ošetřete mastí. Vhodné jsou masti na hemeroidy či na opruzeniny. 

Dubovou kůru mažte jen u vyhřezávajících hemoroidů. Má totiž způsobovat stahování. V případě, že byste ji použili na “pouhé” praskliny, vysuší tkáň, což není žádoucí. Zároveň noste volnější spodní prádlo a kalhoty (naprosto nevhodné jsou tanga!) a vyhýbejte se zvedání těžkých předmětů. 

-MM-
foto: unsplash.com

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>