Paleo dieta – moderní strava podle našich předků

Zajímáte se o změnu životního stylu, rádi byste se stravovali zdravě? V poslední době je často  diskutovaná paleo dieta. Jedná se o druh stravování, který je založen na stravovacích návycích našich dávných předků – paleolitu.

Paleolit bylo nejdelším obdobím v lidských dějinách a paleolitičtí lidé se stravovali sběrem jedlých rostlin a lovem zvířat. To ale neznamená, že byste měli vyrazit do lesa a stravovat se tím, co si nasbíráte či ulovíte.

V čem dieta spočívá?

Filozofie této diety je prostá a spočívá v tom , konzumovat jen ty potraviny, pro které bylo naše tělo vyvinuto. Paleolit trval 2 – 3 miliony let. Za posledních několik tisíc let se lidské geny nestihly změnit, ale naše stravovací návyky ano.

Se vznikem zemědělství přibyly do našeho jídelníčku potraviny, které jsou pro náš metabolismus nevhodné. Za všechny jmenujme luštěniny, rafinované oleje a cukry.

Paleo dieta je založena na konzumaci ovoce, zeleniny, libového masa, ryb, mořských plodů a ořechů. U paleo diety z jídelníčku mizí všechny obiloviny a výrobky z nich, včetně příloh. Obzvláště bílá mouka je v paleu zakázaná. Z příloh je v některých směrech dovolená brambora, ale v čistém paleu se konzumuje bez příloh. Místo přílohy je vždy zelenina, a to v nejrůznějších podobách. Mouku je možné použít jen z mletých ořechů.

Živočišný tuk není zakázán, ale může se použít jen v přirozené podobě v mase, másle – ideálně přepuštěnému ghí a v sádle. Pokud si tuk chcete přidat do jídla, doporučuje se přírodní forma tuků rostlinných (kokosového tuku, či olivového oleje lisovaného za studena). Doporučuje se zvýšit množství omega-3 nenasycených mastných kyselin. Zakázány jsou všechny salámy, šunky a všechny uzeniny, které obsahují konzervanty, barviva a dochucovadla.

Kromě paleo stravy i paleo pohyb

Změna jídelníčku vede ke zvýšení výkonnosti a zlepšení celkového zdravotního stavu. Ačkoli se hovoří o dietě, v žádném případě není zaměřena na úbytek váhy, i když k úbytku váhy velice pravděpodobně dojde.

Paleolit samozřejmě nebyl jen o přirozené stravě, ale o fyzické aktivitě, která byla v souladu s příjmem potravy – bez dobrého běhu byste zvěř neulovili. Proto je vhodné zařadit do každodenního života paleo trénink, který je zaměřený na celkovou kondici.

Vše, včetně této diety má své klady i zápory, a proto se dopředu dobře informujte a naslouchejte svému tělu, které napoví, jestli je právě paleo dieta tou správnou cestou.

Sandra Špačková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>