Běhání v zimě – ano či ne?

Rádi běháte nebo byste rádi s běháním začali a nevíte, zda je reálné běhat v zimě? Ano je, jen je třeba držet se určitých pravidel.

Obezřetní by měli být především lidé, kteří dlouhodobě nesportovali a jejich organismus není na sportovní aktivitu připraven. Ti by neměli v zimě začínat rovnou s během, ale ideálně s rychlou chůzí či delšími a náročnějšími procházkami.

Když už vyběhnete, mějte na paměti, že začít je třeba pomalu, proto, aby se tělo dostatečně zahřálo. Dýchat byste měli nosem a podcenit byste neměli ani výběr oblečení.

V zimě by se mělo běhat jen pomalým tempem a přidat kilometry. Dýchejte nosem, ústy vydechujte a vyvarujte se přímému vdechování studeného vzduchu – hrozí nachlazení.
Takto běhat je možné takřka do – 10 stupňů Celsia.

Co si obléknout? Je mnohem lepší mít na sobě více tenkých vrstev než jen jednu. První vrstva by se měla skládat z funkčního materiálu, druhá Gore-Texová vrstva a v případě nepříznivého počasí ještě větrovou bundu.

Větrovku si oblečte obzvláště za větru. I když budete mít všechny vrstvy teplé a budou vám dobře odvádět pot, bude to k ničemu, když vám vítr tepelnou vrstvu odfoukne a navíc zamrazí.

Důležité je si i uvědomit, že v zimě je většinu dne, kdy se chodí běhat, tma. Proto nezapomeňte na reflexní prvky na vašem oblečení a také byste si neměli pouštět hudbu, abyste slyšeli okolní zvuky.

Jakmile teplota klesne pod -10 stupňů Celsia raději byste měli zůstat doma nebo vyrazit do posilovny a dopřát protažení i jiným svalovým partiím.

Také zimě je jako v létě velice důležitý pitný režim. Při běhu se stále zahříváte a tělo odvádí pot. Pořádně se napijte se před a po doběhnutí. V případě dlouhého běhu i v jeho průběhu. Ale pozor – ani v zimě nepijte studené pití!

Sandra Špačková

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. Jana Vespalcova napsal:

    Muzu jen potvrdit, nejlepe se běhá kolem 5-10stupni,vyborne se dycha, i kdyz mi to nikdo neveri, sama mam astma a jsem temer bez medikace. Naopak behani v lete je sebevrazedne, zvlášť pokud je nad 30 stupnu, uz to ani nezkousim. Neni na skodu se ridit stupni zateze pri predpovedi pocasi. Pro kazdeho je to samozrejme velmi individuální a každý si to musi zkusit sam.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>