Jak zdravě spát?

Dnešní způsob života způsobuje u mnohých z nás poruchy spánku. Stres, špatná životospráva, vztahové problémy, prakticky vše, co přes den zažíváme a co děláme, se může v noci nevalně promítnout do kvality našeho spánku. 

Lidské tělo potřebuje spánek podobně jako stravu, a tak během dne narůstá jeho potřeba spát. Budeme-li dobře a dostatečně spát, budeme se cítit lépe, nebudeme potřebovat tolik doplňovat energii z nezdravých potravin, budeme mít více energie a budeme lépe přemýšlet. Navodit ale dobrý spánek není jen tak.

zdravy spanek

Dobrý spánek začíná už přes den. Na co si dávat pozor? 

Problémy nepřenášejte do dalšího dne

Měli bychom se vyhnout stresu nebo alespoň nechodit spát naštvaní. Odpoledne a večer bychom se měli vyhnout těžkým a smaženým jídlům. Tělo tak nebude muset vynakládat energii na jejich zpracování. 

Pozor na modré světlo 

Večer bychom se měli snažit vyvarovat tzv. modrému světlu, tedy světlu z obrazovek a diplejů. Kde to jen jde, použijte alespoň dvě hodiny před spánkem noční režim, který vyzařuje teplejší světlo a nenabourává tolik tvorbu melatoninu. Co se týče osvětlení místnosti, je nevhodné používat led diody a je dobré světlo postupně zhasínat, tak aby tělo mohlo začít s produkcí melatoninu.

Tma, klid a chlad 

Spát bychom měli ve volném oděvu tak, aby nás nic netlačilo a nebudilo nás to. Postarat bychom se měli o klid, nežádoucí zvuky jako tikání či hučení nám mohou spánek přerušovat a nabourávat fáze spánku. Místnost má být zatemněná, právě kvůli tvorbě tolik potřebného hormonu. Také má být ložnice dobře vyvětraná a chladná. Ideální teplota je mezi 16 a 19 stupni Celsia. Při spánku totiž dochází k poklesu teploty a tělo se ochlazuje, chlad pomáhá dobrému usínání. 

Jak dlouho spát? 

V neposlední řadě je důležitá pravidelnost a když už si pravidelný cyklus vytvoříme, měli bychom jej dodržovat. Dospělí lidé by měli spát sedm až devět hodin, seniorům stačí o hodinu méně. Délku spánku rozhodně neukraujte, mozek si totiž během něj potřebuje projít několika cykly, a to hned několikrát. Délku a kvalitu spánku může přes den nabourat tolik oblíbené zdřímnutí, když to na nás přijde, nespěte déle než 30 minut. 

Veronika E.
foto: unsplash

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>