Jak spát zdravě?

Spánek je důležitou součástí našeho života. Zajišťuje dobrou výkonnost našeho těla i mysli. Posiluje srdeční činnost a snižuje riziko depresí a neuróz. Posiluje naši obranyschopnost. Zkrášluje pleť a posiluje regeneraci kůže. V neposlední řadě nám spánek prodlužuje život.

Na to, jak dlouho bychom měli spát neexistuje jedna odpověď. Potřeba spánku je hodně individuální. Ideální doba spánku je mnohdy hodně individuální, ale odborníci nejčastěji hovoří o sedmi až osmi hodinách jako o zlaté střední cestě. Novorozenci spí 16 až 18 hodin, děti předškolního věku potřebují 10 až 12 hodin a starší děti a dospívající mládež aspoň 9 hodin.

Abychom dobře spali, záleží již na našem počínání v průběhu dne. Mnozí z nás si nedokáží představit ráno bez kávy. Jedna káva po ránu jistě nikomu neuškodí, ale s narůstajícím počtem káv přes den narůstá počet krátkých probuzení během spánku, kofein totiž narušuje spánek.

Naše ranní aktivity nás dokáží vyčerpat již během dopoledne, proto si po obědě dopřáváme spánek. Čím delší odpolední spánek je, tím hůře se nám bude večer usínat. Pokud se potřebujeme odpoledne natáhnout, pak bychom měli zůstat na dvaceti až čtyřiceti minutách.

K dobrému a pravidelnému spánku vám může dopomoct i sport. Fyzická únava nám dopomůže ke snadnému usnutí. Sportovat je nejlepší v dopoledních a odpoledních hodinách. Sport tělo nabudí, rozproudí a tělo pak má potíže se zklidnit.

Pozor je třeba si dávat i na stravování, tedy hlavně na to večerní. Těžko stravitelní jídlo narušuje spánkový cyklus a ztěžuje usínání. Vydatná a těžká večeře zapříčiní noční probouzení se a ranní vstávání s pocitem rozlámanosti a kyselostí v ústech. Večer jsou ideální bílkoviny a zelenina.

Do postele se chodí spát, proto tam nepatří televize, telefon či rádio. Všechna média jsou rušivým elementem a to i když zrovna vysílají golf.

Před spánkem místnost zatemněte a důkladně místnost vyvětrejte. Nebojte se snížit pokojovou teplotu o dva stupně oproti normálu. Organismus se lépe zklidní.

Aby se tělo naučilo pravidelnému režimu, je dobré jej k tomu vést. Měli bychom chodit spát každý den v pravidelnou dobu a v pravidelnou dobu také vstávat. Tělo si najde svůj pravidelný biorytmus a když bude unavené, samozřejmě lépe usne.

Pokud nemůžeme usnout, je lepší vstát a dělat jen nenáročnou činnost, například si číst. Jakmile se dostaví únava, rychle zalehneme. Pomoct nám může i šálek horkého mléka s medem nebo meduňkový čaj. Nápomocí nám může i aromalampa s vonným olejem (ideálně levandule, santal nebo majoránka.

 

Sandra Š.

 

Mohlo by se vám líbit...

2 komentářů

  1. Maťa napsal:

    Mne osobne na dobrý spánok pomohol iba dobrý zdravotný matrac . Žiadne iné triky mi nepomohli , ale teraz už som spokojná , lebo mám doma dobrý zdravý ortopedický matrac.

  2. Johana napsal:

    Ahoj, tak už je to tady, můj první medovník je v lednici! Dělal se perfektně, doufám, že bude i tak skvěle chutnat. Jinak úplně nejhorší bylo obsypat tou drtí boky dortu. Je na to nějaká finta?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>