Svalová únava, co to je a a jak se jí vyvarovat

Baví vás pohyb a sportujete nebo máte fyzicky náročnou práci? Pak vás také možná již potkala svalová únava. Zejména v létě, kdy nás hezké počasí láká k venkovním radovánkám spojených s pohybem, se může stát, že své svalstvo přetížíme. 

svaly_telocvicna_pretrenovani

Co je to svalová únava? 

Sval pro práci potřebuje kyslík a gylokogen, z nichž získává energii. Pokud je sval namáhán, vyžaduje kyslíku více než dříve a svalová tkáň přechází do tzv. anaerobního způsobu získávání energie. Produkuje se laktát (kyselina mléčná) a dochází k okyselení. Jestliže zatížení svalu nepřestává a sval nemá dostatek glykogenu, energii si bere z bílkovin a tělo tvoří ještě více laktátu. Přesně tohle pak člověk pociťuje jako únavu. V extrémních případech může dojít i k úplnému zhroucení organismu, tedy k psychickému a imunitnímu kolapsu.

Každý reaguje jinak

To jak budeme na určitou svalovou zátěž reagovat a zda u nás může dojít k tzv. přetrénování, je individuální. Rozhodující je genetika, věk, pohlaví, jakou činnost provozujeme a jak často. 

Abychom se tomuto stavu vyhnuli, je třeba dbát na stravu, správný životní styla s myslet také na psychický stav.

Když tělo volá o pomoc

Varovnými signály jsou pokles výkonosti, celková silná únava, podrážděnost, ztráta motivace, úbytek svalové hmoty či třeba nespavost. Jakmile hodně sportujete či pracujete a vidíte některý z těchto signálů, zpoozorněte a zklidněte a neváhejte se obrátit o pomoc. 

Pitný režim a strava 

Máme-li hodně pohybu je nutné dbát na dostatečný pitný režim, díky kterému můžeme doplňovat tako důležité minerály. Stejně důležitou roli hraje jídelníček. Organismus potřebuje tuky, cukry i bílkoviny, a je dobré mít pravidelnou a co nejpestřejší stravu. 

Dokonalá regenerace

Recovery Drink_lemonV neposlední řadě je nutné nechat tělo regenerovat. Po tělesné námaze si vaše tělo zaslouží skutečnou regeneraci. Ta spočívá ve zmírnění námahy i v kvalitním spánku. Pomoct pomohou také doplňky stravy.

Vitamaxima Recovery Drink je skvělým řešením, jak vyčerpanému organismu opět dodat potřebnou sílu do dalších aktivit. Recovery Drink redukuje svalovou únavu po sportování a současně přispívá k udržení silného imunitního systému. Zrelaxujte své namáhané tělo pomocí nápojů s příchutí citronu a pomeranče a užijte si léto na maximum.

Pořídíte na www.tikaro.cz – za 465 Kč

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>