Jak na nespavost? Naučte se spát

Spánek a jeho průběh rozhoduje o tom, zda se ráno vzbudíme odpočatí a plní energie, nebo zda se cítíme jako by nás srazilo auto.

Ve spánku se naše tělo regeneruje, hojí celodenní opotřebení, rozkládá nashromážděné jedy a nežádoucí látky a připravuje se na další den. Kvalitní spánek je důležitý pro naše zdraví, ale bohužel ne každému jeho tělo kvalitní spánek dopřeje.

spici zena_spanek

Poruchami spánku je postižená nemalá část naší populace. K problému bychom se neměli stavět zády, problémy se spánkem mohou vést ke zdravotním komplikacím a psychickým potížím.

Jak poznat nespavost?

Příznaky nespavosti jsou:

  • značně prodloužená doba usínání
  • přerušovaný spánek – probouzení se během noci
  • velmi brzké probouzení
  • pocit nevyspanosti
Spánková hygiena

Abychom obtížím s nespavostí předešli, je třeba dodržovat spánkovou hygienu. Je tedy třeba vyřešit rizikové faktory pro spánek – za hlavní příčinou nespavosti je považován stres. Čím déle budeme řešení odkládat, tím může být obtížnější jej vyřešit.

Správná léčba by v prvé řadě měla být zaměřena na opatření v podobě vyvolávající příčiny a nácvik spánkové hygieny. Jak na ni?

  • Do postele bychom měli ulehat až v momentě, kdy jsme skutečně unavení. (Ulehat bychom měli v pravidelnou dobu.)
  • I když jsme přes den unavení, neměli bychom jít spát a to ani na oněch oblíbených 20 minut.
  • Je potřeba vynechat z jídelníčku těžká jídla, a to především v pozdních odpoledních a večerních hodinách.
  • Vyhnout bychom se měli pití kávy, černého a zeleného čaje.
  • Fyzická aktivita je velice prospěšná, ale ani tu bychom neměli provozovat alespoň pět hodin před spánkem.
  • Měli bychom se naučit kompenzovat nervové vypětí správnou relaxací a odpočinkem.

Problémy s nespavostí bychom rozhodně neměli řešit dlouhodobým užíváním léků na spaní (jsou návykové). Abychom dobře usínali je dobré obrátit se na bylinkové čaje. Pomoc může meduňka lékařská, kozlík lékařský či chmel otáčivý.

Kdy vyhledat lékaře?

V případě, že se nespavost objevuje 3x a víckrát týdně po dobu delší než jeden měsíc, hovoříme o chronické nespavosti a je potřeba navštívit praktického lékaře. Ten bude by nás případně mohl nasměrovat ke specialistovi či do spánkové laboratoře.

Sandra Špačková
foto: pexels.com

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>