Správná ochrana před sluncem

Jen málokdo si umí představit léto bez slunění. Jak se opalovat tak, abychom si neublížili?

Sluneční záření

Jak se chránit před sluncem? 

Jediná účinná obrana proti spálení je se slunečnímu záření vůbec nevystavovat. To se však v létě těžko zvládá. Zásadní ale je vybýbat se polednímu slunci. To znamená v době mezi jednou a třetí hodinou se ultrafialovému záření vůbec nevystavovat a raději se pohybovat jen ve stínu či se schovat do budovy. 

Víte, jak správně použít opalovací krémy? 

Pokud se chceme opalovat, anebo víme, že se slunečním paprskům nevyhneme, je potřeba používat opalovací krémy. Ovšem pozor, je velmi důležité aplikovat krémy alespoň půl hodiny předem, minimálně tak dlouho trvá, než začnou působit. 

Kromě včasné aplikace krému, je potřeba je nanášet také správné množství. Pro představu, na dospělého člověka, je potřeba použít zhruba 30 g, jeden krém tak vyjde na 6 – 8 namazání.

V případě, že se opalujeme u vody a jdeme se vykoupat, je po každém vykoupání se a utření ručníkem, nutné aplikovat novou vrstvu krému, a to i přes to že se na některých krémech uvádí, že to není nutné. Všechny testy testy se provádí v idálních laboratorních podmínkách, které však v praxi mnohdy pokulhávají a zkoušet to na vlastní kůži může být příliš nebezpečné. 

Máte po opalování pupínky? 

Trpíte-li na výskyt pupínků po opalování, může se jednat o sluneční alergii. Ta je však poměrně vzácná a mnohem praděpodobnější je, že se u vás objevuje solární dermatititda. Ta se projevuje v podobě červené krupičky, zejména na místech, kde je tenká kůže např v oblasti dekoltu. Prevence tak je otužování kůže v zimních měsících a v létě v těchto místech používat krémy s vysokým faktorem, a to i když jdete ven jen na chvíli. 

Když to nejde na slunci, půjdu do solária… Je to chytré?

Pokud se ptáte, zda je lepší opalování v soláriu, pak odpověď zní, není. Opalování v soláriu má stejné dopady jako opalování na slunci. Pokud jsou solária dobře kontrolovaná, působí v nich faktor UVA, ten kůži nespálí, ale z dlouhodobého hlediska způsobuje stárnutí kůže a může kůži poškodit stejně jako slunce. 

Martina M.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>