Jak odpočívat? Vyměňte zábavu za relax

Všudypřítomný stres nám někdy může sebrat i poslední zbytky sil. Jak se mu bránit? Nechte to na svém těle.

Náš organismus si totiž se stresem umí poradit – když na to má čas.

relax_odpocinek_vyhled

Zábava není odpočinek

Stres a jeho reakce je náročná na energii, a proto nás může vyčerpat. Abychom tyto rezervy dali do pořádku, je třeba si najít čas na ten správný relax. Říkáte, že se snažíte odpočívat a jedním dechem dodáváte, že nejraději trávíte volný čas surfováním po internetu nebo sledováním televize? V tom je právě ten háček. Odpočinek jsme totiž nahradili zábavou.

Ne, opravdu není zábava a odpočinek totéž. Zábava nám přináší rozptýlení od starostí, ale energii doplňujeme odpočinkem.

Večer strávený u televize po náročném dni je pro organismus další zátěží. Pokud jej trávíme tak, že křupeme křupky, válíme se po gauči a sledujeme akční film, je organismus vystaven zátěžové situaci.

Jen si to rozeberte, na obrazovce se střídají scény, děj je napínavý, poté najednou vyběhne hlasitá reklama a hle, naše pozornost je vystavena vysokým nárokům, se kterými si musí poradit.

Přesto, že je našim cílem odreagování se a zábava, paradoxně překročíme míru a zbytečně se zahltíme. Mezi takové zátěžové situace ale nepatří jen sledování televize, ale i surfování po internetu či chatování. Všechny tyto činnosti jsou náročné na pozornost a odpočívat se u nich příliš nedá. Odborníci hovoří o půl hodině. Po půl hodině nás takové činnosti přestávají dobíjet a jsou zátěží.

Po tom, co celý den provozujete multitasking a nevíte, kam dříve skočit. Musí váš odpočinek spočívat v jednoduchosti.

Jak tedy správně odpočívat?

Jaké činnosti vedou ke zklidnění a k odreagování se? Najděte si tu svou.

  • čtení – ale pozor ne novin nebo časopisu
  • fyzická činnost – plavání, chůze, běh – pozor, protože je vyžadována jednoduchost, sluchátka zapomeňte doma
  • masáže
  • tvořivé činnosti, ruční výroba, skládání origami
  • jóga
  • domácí práce – opět pozor, ne z povinnosti, ale zcela dobrovolně. Upečte si třeba něco dobrého na zub.
  • hudba – natáhněte se na chvíli na gauč, zavřete oči a jen poslouchejte

Za všeho nejdůležitější je zkrátka klid. Aby se ale mohl projevit, dejte mu chvíli, aby se mohl dostavit. Úplné zklidnění se může dostavit až za dvacet minut. Dlouhodobější zklidňující účinky se dostaví ale až za měsíc. Tak vytrvejte!

Sandra Špačková
foto: pixabay.com

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>