Svalové křeče a úprava jídelníčku

Pokud jsme to vzali se zdravějším životním stylem zhurta, a enormně jsme navýšili zátěž, co se týká cvičení, nebo naopak redukce jídelníčku, mohou nás překvapit nečekané svalové křeče, projevující se nejčastěji jako bolestivé stahy lýtek, vystřelující až k prstům u nohou.

Tyto svalové křeče mohou mít různé příčiny, ale často souvisí právě se zvýšenou zátěží a úbytkem určitých minerálů a vitamínů v těle. První pomoc při podobných problémech proto spočívá v doplnění potřebných látek.

noha_bota_krec_sport

Jedním z minerálů, které dělají problémy tohoto typu, je-li jich v těle nedostatečná zásoba, je hořčík. Ten můžeme snadno navýšit, pitím minerálních vod, s vysokým obsahem Magnesia, nebo pomocí kakaa či mandlí.

Chybět nám může překvapivě také sodík. Ten je obvykle spojován spíše s varováním před zvýšenou expozicí ze soli, z které naše tělo nejčastěji zásoby sodíku čerpá, ale například při únavě z horka nebo ze cvičení, tělo rychle zásobárnu sodíku vypotřebuje. Nejsnáze ho tedy doplníme, dáme-li si cokoliv slaného, a nejlépe ještě dietního. Třeba některé výrobky z řad solených sucharů.

Za svalovými křečemi stojí někdy i nedostatek fosforu, tento minerál je obsažen v mnoha potravinách, takže jeho nedostatek nebývá tak častý, ale při velké zátěži může chybět i on. Nejrychleji ho doplníme, a teď ti co by rádi při dietě zhřešili, zajásají, pomocí nápojů typu coca-coly, protože obsahují kyselinu fosforečnou, která nás dovede zásobit daným minerálem na dlouhou dobu. Fosfor jinak obsahují také švestky a další druhy ovoce.

ZP

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>