Jak začít běhat

Chcete se začít hýbat? Přemýšlíte nad sportem, který vás nevyjde draho a který je lidskému tělo přirozený? Začněte běhat. Stačí odhodlání, pořádné boty a můžete vyběhnout. Tedy více méně.  Pochopitelně je třeba vzít v potaz celkovou kondici, váhu a věk. Zejména starší lidé a lidé s nadváhou by měli s během začínat jen velmi pomalu, aby nedošlo k přetížení kloubů.

jogging_behani_cviceni

Pokud jste dosud provozovali jen gaučing, nebo pokud vás trápí nadváha, začněte nejprve s rychlou chůzí. Tu je vhodné doplnit o další druhy pohybu jako je plavání či cyklistika. Teprve, až ucítíte, že máte lepší kondičku, nebo shodíte pár kil, můžete vyběhnout.

3 důvody proč běhat
  • Běhání utužuje psychickou i fyzickou kondici
  • Posílíte srdce a imunitu
  • Zhubnete a zpevníte postavu

K běhání potřebujete jen prostor a pevné boty. Jistě ve svém okolí najdete hned několik příjemných tras, po kterých si budete chodit zaběhat s radostí. U nákupu obuvi se zaměřte na běžecké boty a jejich výběr přizpůsobte terénu.

Začněte zvolna

Napoprvé se připravte, že během prvních výběhů rozhodně neuběhnete několik kilometrů. Ostatně na počet kilometrů se rozhodně neohlížejte. Mnohem důležitější je doba, po kterou budete běhat. Zásadní je začít zvolna. V prvním běhu běžte pomalu a maximálně 45 minut. Do této doby připočítejte i protažení před a po běhu a pochopitelně i chůzi, kterou budete střídat s během. Zpočátku střídejte několik minut běhu (např. 3) za stejný počet minut rychlé chůze. S postupem času prodlužujte počet minut běhu a ubírejte na rychlé chůzi. Běhejte pravidelně. Začněte například na půlhodině běhu obden, abyste tělu dopřáli nutnou regeneraci.

Nebojte se vyběhnout také za horšího počasí. Pokud budete mít dobré oblečení, můžete jen získat.

Ve dnech, kdy neběháte, se ale přesto zkuste alespoň na chvíli protáhnout. Vydržíte-li, brzy pocítíte zlepšení.

Martina M.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>