Čistota půl zdraví aneb zdravé sprchování

O tom, že čistota je půl zdraví, nám říkaly už naše babičky. A měly pravdu, denní péče o naši pokožku je potřeba. Jenže otázkou zůstává, zda se sprchujeme správně. Jistě, osprchovat se zvládne každý – pustit vodu, namydlit se a mýdlo pak smýt proudem vody. Ale, aby byla naše pokožka zdravá, je potřeba mít o správném sprchování trochu znalostí.

zena ve sprse

Teplá sprcha je nepřítel

Obzvláště v chladných dnech si rádi prohřejeme promrzlá těla pod teplou sprchu. Ale na to pozor. Když je nám zima, raději bychom si měli uvařit čaj a zabalit se do deky. Naše pokožka pod teplou vodu totiž trpí. Zbavuje nás přírodních olejů a to nám může hodně přitížit. Pokud trpíme na ekzémy, ty se tak mohou zhoršit. Nedostatek těchto olejů může dokonce zapříčinit zhoršení pokožky, i když je jinak zdravá.

Příliš teplá sprcha je jednoduše zapovězena, neprospěje nám, ani když si po horké sprše dáme studenou. Studená sprcha sice uzavře cévy, které se pod horkou vodou otevřely. Naší pokožce to ale nijak neprospěje. Jiné by to bylo, kdybychom během sprchování střídali teplou a studenou vodu po celou dobu a otužovali se tak.

Pozor na kosmetiku

Jen na teplotě vody ale nezáleží. Dobře je třeba vybírat i kosmetické přípravky. Velice zjednodušeně by se dalo říct, že čím více pěny a bublinek kosmetické prostředky vytváří, tím méně jsou prospěšné. Složky v těchto prostředcích totiž obsahují povrchově aktivní látky, které přitahují olej a vodu. V kombinaci s vodu na sebe tyto látky vážou vodu a tím jej odstraňují z vaší pokožky. To je důvod, proč naše pokožka bývá vysušená a podrážděná.

Přednost bychom měli dát šetrnějším přírodním kosmetickým prostředkům a i ty bychom měli vždy z těla důkladně opláchnout. Nedostatečné opláchnutí totiž naší pokožku enormně dráždí.

Sprchováním to nekončí

Sprchováním to však nekončí. I když nám bývá hned po osprchování zima, neměli bychom si vodu osušovat ručníkem. Zdravé je nechat tělo přirozeně uschnout. Aby nám nebyla zima, je dobré obléknout si na sebe župan a nechat vodu vsáknout.

Poslední věcí, kterou by mělo sprchování končit je následné hydratování pokožky. Samozřejmostí by mělo být použití hydratačního tělového krému. I zde platí, čím je přípravek jednodušší, tedy čím méně je toho ve složení výrobku napsáno, tím lépe.

Martina M.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>