Pálení očí – jak si poradit?

Míváte pocit pálení očí? Pálí vás to natolik, že musíte oči na několik minut zavřít, abyste pocítili úlevu? Proč oči pálí a co proti tomu dělat?

Oči nás pálí, když jsou vyschlé a k tomu dochází, když oči nevytváří dostatečné množství slz, nebo když je slzy nedokáží dostatečně zvlhčit.

oko

Nejčastěji se tento problém týká lidí, kteří:

  • pracují ve velmi teplých, uzavřených, špatně větraných místech
  • dlouho se pohybovali ve větrném prostředí
  • unavují oči, díváním se na obrazovku, monitor, telefon či dlouhým čtením
  • málo pijí
Jak bojovat proti pálení očí?

Začněte tím, že budete dodržovat pravidelný pitný režim. Vypijte alespoň okolo dvou litrů denně a vyhýbejte se nápojům, které tělo vysušují – káva, kolové nápoje apod.

V mnohých případech nemůžeme ovlivnit pracovní prostředí, ovlivnit ale můžeme naše návyky a chování. Dbejte na to, aby byla místnost vždy dobře vyvětraná. Snažte se vyhýbat pobytu v zakouřených či zašpiněných místnostech.

Při čtení a práci s počítačem si dělejte pravidelné přestávky a na chvíli změňte prostředí.

Na své myslete i při sportu. Pořiďte si ochranné brýle. Ať už jezdíte na kole, děláte vysokohorskou turistiku, horolezectví, běháte nebo chodíte plavat. Vždy si s sebou vezměte vhodné brýle, které vaše oči ochrání.

Oční kapky či umělé slzy

Mějte u sebe pro všechny případy oční kapky, mastičky či umělé slzy. O rozdílech a výhodách vás nejlépe informují v lékárnách. Kapky udržují vlhkost očí a uklidní podrážděnost. Oči zbytečně nenamáhejte. Jakmile ucítíte svědění či pálení očí a víte, že odpočinek je daleko, kapky ihned aplikujte a ulevte očím.

Sandra Špačková
foto: freeimages.com/ chic-desig

Mohlo by se vám líbit...

2 komentářů

  1. Veruska napsal:

    ja si s palenim oci poradim vždycky hrave a to s kapkami. paleni po jedne kapce nema sanci :) vždycky mi pomuzou a hlavne nedrazdi oci, jsou jemne :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>