Jak znovu usnout, když se v noci probudíte

Dlouhý a nerušený spánek je klíčem ke zdraví. Ne vždy se nám ale podaří prospat nerušeně celou noc. Někdy nás něco vzbudí něco z venčí, jindy se probudíme sami od sebe. Co dělat, když se v noci probudíme a máme pocit, že už zkrátka více spát nebudeme?

spanek

Když už se v noci vzbudíme, je dobé nenechat se tím rozhodit a pokusit se znovu usnout. Pokud to není vyloženě nutné, nedívejte se na budík a ani nechoďte na toaletu. Aby se vám podařilo opět a co nejrychleji usnout, je nutné se vyvarovat pohybu navíc. Jak sezení, tak chůze totiž zvýší srdeční aktivitu a její zvýšená aktivita nám brání k usnutí. Když už se vzbudíte a vidíte, že je ještě tma a venku panuje ticho a vy tedy máte ještě spát, zavřete oči a zaplašte všechny myšlenky.

Jak se pokusit znovu usnout?

Ničím se nerozptylujte, ani pohledem na budík či na telefon. Tím, že začnete počítat, kolik času vám chybí od budíku, jen vás to rozhodí a rozpumpuje. Zapomeňte také na to, že byste začali číst zprávy, e-maily nebo třeba detektivku, kterou máte u postele. Čím více se budete rozrušovat, tím horší to bude.

Zkuste se oprostit od toho, jak moc si přejete usnout. Zaměřte se na něco jiného. Zkuste dětský trik s počítáním oveček nebo myslete na hezkou přírodu, na louku nebo na vaše oblíbené místo.

Pokud ale nevydržíte uprostřed noci ležet, dojděte si na toaletu, ať se uvolní i váš močový měchýř a pak si pusťte potichu mluvené slovo. U toho zkuste opět usnout.

Z babských rad můžete vyzkoušet vypít odvary z meduňky, chmele, kozlíku a jiných uklidňujících bylin. Stačí malý šálek, ať vás po chvíli neprobudí močový měchýř.

Sandra Š.
foto: pixabay.com

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>