Opalování v soláriu – ano či ne?

Kdo by netoužil po krásné hnědé pokožce. Když je ale venku sluníčka málo, nebo když na polehávání na sluníčku moc nejste, zbývá jediné řešení – navštívit solárium.

Společnost je rozdělena na dva tábory. Jedni jsou ti, jež si život bez solária a opálené kůže nedovedou přestavit svou existenci. Druzí by se dali nazvat jejich odpůrci. V posledních letech trend opalování v soláriu pomalu klesá, a tak se tato skupina rozrůstá. Bohužel pro příznivce, v této skupině jsou zastoupeni především lékaři.

Proč navštěvovat solárium?
  • Solárium je relax, několik minut jen ležíte a odpočíváte. Světlo a teplo, které zařízení vydává pomáhá překonat únavu a depresivní stavy.
  • Nahrazuje sluneční svit a po zimě osvěží organismus.
  • Pokožka si přivykne na UV záření a tak se minimalizuje riziko pozdějšího opálení.
  • Po opálení vypadáte dobře, zdravě a vitálně.
  • Sluneční paprsky, které solárium supluje, pomáhají tělu vytvářet tolik potřebný vitamin D3 a vápník.
Proč nenavštěvovat solárium?

„Opalování v soláriu je bezpečnější, než opalování na slunci.“ To je mýtus. O naše opálení v soláriu se totiž starají dva druhy UV záření:

UV-B záření – které zahajuje opalovací proces a současně má však největší karcinogenní účinky a má na svědomí spálení kůže

UV-A záření – které dokončuje opalovací proces

Poškození DNA a stárnutí kůže samozřejmě způsobují oba typy záření, ovšem přesto by měla být solária správně sestavena tak, aby vyzařovala především typ UV-A, tedy ten „méně škodlivý“ a jen malou dávku UV-B. Problém také spočívá v tom, že tím jak trubice v soláriu pomalu stárnou, začínají postupně vyzařovat čím dál více škodlivého UV-B záření.

Přestože by se měly trubice pravidelně přeměřovat, činí tak jen některá zařízení. A tak se může jednoduše stát, že vás v soláriu sežehne několikrát silnější UV-B záření, než by bylo obsaženo v poledním slunci.

Jakákoliv změna, či závažné poškození kůže a v podstatě samotného DNA je nevratná. Častým sluněním pak kůže ztrácí svou elasticitu, tvoří se vrásky a pigmentové skvrny.

Velká dávka UV záření může oslabit imunitu a podpořit rozvoj infekčního onemocnění.

Před návštěvou solária byste se měli poradit s lékařem, jaký jste typ a zda je pro vás solárium vhodné. Pokožka je totiž klasifikována podle odolnosti vůči spálení do 6 tříd. Také platí, že osoby mladší 18 let, těhotné ženy nebo ti s velkým počtem znamének na kůži byse takovému opalování měli vyhnout úplně.

Pokud od lékaře dostanete zelenou, vždy dodržujte pravidla:

  • Před opalováním nepoužívejte žádné parfémy, deodoranty nebo make-upy.
  • Neužívejte antibiotika či antimykotika – zvyšují citlivost kůže a mohou napomoci jejímu spálení.
  • Mezi jednotlivými slunečními kůrami je třeba dodržovat rozestupy (k alespoň částečné regeneraci poškozené DNA v buňkách kůže dochází v rozmezí dvou dnů)
  • Chraňte se vhodnými přípravky a kůži hydratujte.
  • Vždy používejte chrániče očí, záření může vaše oči poškodit i přesto, že jsou zavřené.
Sandra Š.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>