Přeslička rolní

Přeslička rolní – bylinný zázrak známý už z prvohor. Zde tento typ rostliny dosahoval o poznání větší velikosti, a o léčivém účinku přesličky v té době samozřejmě nic nevíme. Za to z historie několika nedávných století se můžeme přesvědčit, že přeslička je velmi schopná léčivka.

Její přínos pro zdraví spočívá jak v zevním, tak vnitřním užití. Zevně se používá na špatně se hojící rány, k zastavení krvácení, nebo jako prostředek na nečistou pleť. Dobře si poradí i s drobnými potníčky, ke kterým někdo mívá sklon v horkém letním období.

Nepostradatelným pomocníkem je potom přeslička při různých ženských problémech, při nepravidelné menstruaci, výtocích a podobně, kdy můžeme zkusit napařovací koupel nad horkou párou, stoupající z nádoby s alespoň 15 minut vyluhovanou přesličkou.

Taková léčebná kúra účinkuje i na problémy s močovým měchýřem nebo ledvinami. Při těchto potížích je někdy dobré zvolit také sedací koupel, kdy je ovšem nutné dát pozor, aby nám voda, do které přelijeme odvar z přesličky, nesahala výše než po pás.

Léčebné účinky přesličky jsou silné i při vnitřním užívání, pozor by si nicméně měli dát osoby trpící onemocněním ledvin nebo chorobami srdce, pak je lepší užívat přesličku raději zevně.

Téměř zázračné účinky připisují přesličce některé herbáře, například podle Marie Treben si přeslička poradí s nezhoubnými nádory i rakovinovým bujením, ať již léčivku užíváme formou obkladů na postižená místa, či jako čaj.

ZP

Mohlo by se vám líbit...

2 komentářů

  1. Ivana Černá napsal:

    Dobrý den, jak připravit přesličku k obkladu?
    Díky

  2. redakce napsal:

    Dobrý den,

    obklady připravujeme tak, že čerstvou přesličku dobře umyjeme a poté ji na dřevěném prkýnku rozmělníme na kaši, kterou poté zabalíme do plátna a přiložíme na postižené místo. Dále je možné nakrájet ji, spařit horkou vodou a postupovat stejně. Další šetrnou možností je, hrst nakrájené přesličky dát do síta, zavěsit nad hrnec s vařící vodou, nechat změknout a poté ji ještě teplou zabalit do plátna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>