Kdy začít s hokejem a kolik to rodiče bude stát?

Hokej je u nás jedním z nejoblíbenějších sportů. Jedná se o hru založenou na disciplíně, rychlosti a hlavně týmové spolupráci. Je odhadováno, že celosvětově hraje hokej více jak 2 milióny chlapců a dívek. Není proto žádným překvapením, že je zájem dětí i rodičů o tento sport veliký. Uvažujete-li o hokeji, jako o vhodném sportu pro svého potomka, jistě Vás bude zajímat, kdy a jak začít, na co Vaše dítě připravit a kolik stojí např. hokejová výstroj.

Proč právě hokej?

Hokej je krásný a oblíbený sport. Vaše dítě se naučí bruslit, získá sílu, vytrvalost a rovněž nové kamarády. Díky hokeji se může rozvíjet jeho zdravé sebevědomí, motivace být stále lepší a rovněž respekt k pravidlům či autoritám. V neposlední řadě hokej dopomůže úspěšně zvládat mnoho dalších sportovních aktivit, jako je běhání, skákání či plavání. Chcete-li dítě poslat do přípravných hokejových kurzů, je důležité znát odpověď na tři otázky:

 • Bude dítě vnímat a poslouchat i někoho jiného než Vás?
 • Udrží si disciplínu a dokáže se naučit nové věci?
 • Máte dostatek volného času a prostředků pro jeho podporu?
Kdy začít se hrou?

Pokud to myslíte s hokejem pro své dítě vážně, je vhodné začít s přípravou již velmi brzy. Ideální věk je kolem pátého roku, nejpozději však mezi 6 až 8 lety. Např. řada hokejových klubů začíná s náborem nováčků už v mateřských školách. Samotné tréninky jsou uzpůsobené věku dětí. Začátečníci se především zdokonalují v bruslení a rovněž v základech hry a týmové spolupráce.

Cílem základních tréninků je naučit svěřence správnému postoji na bruslích, skluzům a obratům, přešlapování, zatáčení a brzdění. Starší děti, většinou již školou povinné, pak tyto dovednosti dále rozvíjejí a zdokonalují. Opravdová intenzivní hra s pukem však začíná až zhruba, když jsou malí hokejisté ve 2. či 3. třídě základní školy.

Malí hráči jsou již v této době dostatečně zkušení, a proto se mohou bez problémů účastnit dětských turnajů na zmenšeném hřišti. Později, zhruba ve věku deseti let, se Váš potomek dostane k prvním zápasům na standardním kluzišti. Postupem času pak děti postupují po jednotlivých ročnících až do 9. třídy a následně do mladšího a staršího dorostu.

Na kolik tento koníček vyjde?

Je nutné počítat s tím, že hokej nepatří mezi levné koníčky. Většina hokejových klubů vyžaduje platbu kurzovného ve formě ročních členských příspěvků, jejichž orientační výše se pohybuje od 2000 do 4000 Kč. Poměrně velká investice bude jistě správná hokejová výstroj, počínaje bruslemi, až po rukavice na hokej. Ke všemu dítě v tomto období rychle roste, takže nutné výbavu často obměňovat.

A kolik tedy stojí?

 • Brusle: 2000-15000 Kč
 • Rybano: 200-500 Kč
 • Chrániče kolen a loktů: 1500-3000 Kč
 • Suspenzor: 150-300 Kč
 • Chrániče ramen: 2000-5000 Kč
 • Helma: 1500-6000 Kč
 • Hokejka: 800-5000 Kč
 • Rukavice na hokej: 400-2000 Kč

K samotné ceně výbavy je potřeba připočíst náklady na dopravu. Kromě společných tréninků můžete také využít nabídku individuálního přístupu v soukromých školách. Velké kluby mají rovněž bohatou nabídku různých letních kurzů ke zdokonalování individuálních dovedností na ledě i mimo led. Ceny těchto kurzů jsou velmi individuální a pohybují se v řádu tisíců korun.

Na závěr

V žádném případě své děti nepřetěžujte a nechte jim dostatek volnosti. Je vhodné zdůrazňovat, že je vždy důležité respektovat pravidla a dosáhnout svého cíle díky spolupráci a férové hře. Pokud se z nějakého důvodu dítě rozhodne ukončit sportovní aktivitu, nemá smysl jej nutit pokračovat, avšak se snažte přijít na to, proč tomu tak je.

Hokej je skvělý, ale i náročný sport, který vyžaduje určité předpoklady, nemalé vstupy a kompromisy ze strany dětí i rodičů. Avšak pokud vytrváte, dokáže se odvděčit skvělými zážitky, adrenalinem a možná může být vstupní branou pro Vaše dítě k zářivé sportovní budoucnosti.

Mohlo by se vám líbit...

11 komentářů

 1. Jehlicka napsal:

  Cena co je uvedena v článku je pro hobby hráče, pro který hokej bude vždy koníčkem bez možnosti hrát vyšší ligu. Každý kdo žije v hokejovém světě zná tyto náklady, které průměrně po započetí času rodiče, hokejových kempů, dobruslování, náklady na stravu pro sportovce přesahují již u dětí 150.000,-Kč ročně. Když připočteme ještě tabulkové hodnoty za hráče (dítě), které při změně klubu za děti platí vždy rodič pokud je s klubem nespokojen, částka se navyšuje za každý přestup řádově o desítky tisíc (dle stáří dítěte).

  Levnější výstrojí vždy riskujete vyšší riziko zranění. Bez vedlejších sportovních aktivit bude vždy dítě zaostávat za dětmi trenérů a ambiciózních rodičů v řádově o několik hokejových let.

 2. Jakka1010 napsal:

  Dobrý den-
  Když mi je 12, tak můžu ještě s hokejem začít?

  • Daniel napsal:

   Ahoj kluci a holky, s hokejem muzete zacit opravdu v kazdem veku. Jde o to, jen chtit. Nutno ale podotknout, ze dostat se do tymu, kde budete hrat opravdove zapasy, ne jen “cutanou na rybniku,, tim myslim do tymu, treba posledni ligy, pro vas bude, bez hodne dobrych kontaktu, ktere budou prehlizet vase umeni, prakticky nemozne. Ja zacal v 15 a minuly rok jsem hral prvni zapas s rozhodcim. Jednalo se o vesnicky zapas, kde hrajou kluci co nemeli talent, ale od malicka trenujou a hrajou hokej. Trenuji 2x tydne s klukama, kteri take nemeli talent, nebo byli zraneni a jsem, rekl bych velmi dobre sportovne nadany, bohuzel me rodice vedli k fletne a kytare. K hokeji jsem prisel tak, ze se par kamaradu rozhodlo, jit si zahrat do haly s hokejovyma chranicema. Od te doby jsem u hokeje zustal. Mam rekl bych stesti, ze jsem se dostal po nejake dobe ke klukum, kteri hrajou hokej, za dost penez, jen pro radost. Pronajem stoji cca 200kc. A vystroj chcete mit co nejlepsi, i kdyz hrajete (pravidelne) treba podzemni ligu. Jde o to, ze mit dobre brusle je mit jako dobre boty, nebudete prece chodit v necem, co vam dela puchyre a boli vas nohy, taktez je to i z bruslema a zhruba vsim ostatnim. A to pak stoji penize, ktere vam nikdo nevrati. Je to jen konicek. Tak ze vam to reknu, asi takhle. Pujcte si vystroj, kupte nejake brusle a pokuste se dostat k nejakym placalum na led, pokud se vam to podari a bude vas to bavit a budete mit moznost, chodit s nimi pravidelne, kupte si svoje levnejsi vybaveni a zacnete, ne proto, ze jednou budete vydelavat penize hokejem, ale proto, ze jednou za 10let, budete moct vystrelit na branku, nebo udelat blafak, nebo si prihrat puk, nebo jen tak projet s pukem a obehrat par hracu, to je duvod proc tam chodim, vim ze uz nemam sanci, je mi 25, ale hokej je pro mne sen, ktery jak rika muj otec az si na to vydelas, tak si to splnis. Bohuzel. Vsichni jsme se nemohli narodit do rodiny, kde meli penize a poznali, ze mate na neco chut a talent.

  • Jakubovič napsal:

   Co jsem tak pochopil tak ne.
   Ale asi ano Já nevím

 3. 1e2l napsal:

  Když sem holka a je mi 13 mohla bych začít hrát hokej?

 4. Jaroslava napsal:

  Je mi 12. Mohla bych v tomto věku začít s hokejem?

 5. Radek napsal:

  Dobrý den chtěl bych začít s hokejem; ale je mi 15 let a nevim jestli bych mohl

  • Matej napsal:

   Mě je 13 a jak jsem se díval tak, všechny týmy v mém kraji končí s přípravkou v osmi letech :(

 6. Adrian napsal:

  Jemi 11 let kolik by to zamě tak stálo?Moje velikost nohi je 39 a oblečení 152.

  • Verča napsal:

   Máš pobné poměry jako já výbava jako brusle, chrániče, hema, hokejka atd. vyšli kolem 15000,-

 7. Kateřina napsal:

  Je mi 10 můžu začít hrát hokej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>