Jak se motivovat ke sportu

Říká se, že sport je jako droga. Ale žádnou drogu si člověk nevezme jenom tak, omylem. Musí se k ní přinutit- skočit do toho kola, které se nezastavitelně kutálí dolů z kopce. Kola, do kterého když dobře naskočíme, tak nás nikdy nepustí ze svých spárů a budeme se navždy kutálet s ním. Tím pomyslným kolem je sport. 

Lidé, kteří ke sportu nemají příliš blízko a dívají se na něj raději zpovzdálí, nikdy nemůžou pořádně tuto metaforu pochopit, protože nezakusili sílu drogy sladší než med. Med, za kterým je však tvrdá práce, pot, bolest a někdy i krev. Jsou to však pouze malé překážky, které lidem, jimž se sport vryl do srdce, nemohou v žádném případě zabránit, aby pokračovali.

Malý krok pro člověka, velký krok pro zdraví

V dnešní době – době internetu a informačních technologií – na nás číhají na každém rohu různá onemocnění, která nás mnohdy mohou, seč velmi skrytě, ohrožovat na zdraví. Tato onemocnění jsou mnohdy spojena se špatnými stravovacími návyky a nedostatkem pohybu, jehož se nám u počítače dostane opravdu pouze velmi málo.

Mnohdy se však jedná o velmi závažná onemocnění, kterým se však dá velmi snadno přecházet a eliminovat riziko jejich vzniku. Největším problémem je nejspíše nadváha, kterou začíná trpět stále větší počet mladých lidí. Nadváha, která může mnohdy velmi snadno přerůst v obezitu, není však problém, který by se nedal vyřešit. Hlavním a zároveň jediným kvalitním řešením je bezesporu pohyb.

Chceme-li začít těmto problémům předcházet a začít se hýbat, je nutno mít na paměti, že musíme mít z pohybu radost, jinak je veškerá práce naprosto zbytečná. Není důležité, pro jaký sport se rozhodneme- ať už začneme jezdit pravidelně na kole, chodit běhat do parku, nebo třeba doma skákat přes švihadlo. Nejjednodušším a zároveň také nejpřirozenějším pohybem je chůze.  Chůze není nijak náročná ani nepřirozená a tvoří základ našeho pohybu. Můžeme proto třeba omezit jízdu autem a namísto toho začít chodit.

Cukr a bič

Není náhodou, že ve většině fitness center bývá zapnuto rádio, nebo zde hraje nějaká hudba. Právě hudba je velmi dobrým stimulem, který můžeme využít při cvičení. Půjdeme-li běhat, není od věci si dát sluchátka do uší a pustit si oblíbenou kapelu, nebo písničku. V lepším případě můžeme běžet do rytmu.

Není příliš dobrý způsob snažit se dělat jakýkoli sport “na sílu”, aneb ještě si dám deset kol a potom se půjdu najíst. Pokud nejsme opravdu velmi dobře motivovaní, brzy nás taková činnost přestane bavit, nebo nás dokonce od sportu odradí.

Velmi dobrým způsobem pro motivaci ke sportu je najít si cíl, za kterým si půjdeme a kvůli kterému budeme chtít cvičit. Ať již chceme zhubnout do plavek, nebo se chceme více líbit své partnerce/partnerovi. Mít pevný cíl, za kterým si půjdeme, je tou nejlepší motivací, kterou můžeme pro naše cvičení získat.

autor: Michal Hromek

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>