Ájurvédské byliny

Hlavním principem Ájurvédy je život v souladu člověka s přírodními zákony. Nejen proto představují v ájurvédě byliny nezastupitelnou složku léčby. Podle ájurvédy neexistuje bylina, která by neléčila. Vždy je ale třeba pamatovat na to, aby byla použita správně.

Pokud chcete použít bylinku podle ájurvédy, měli byste znát ájurvédské vlastnosti, zejména chuť na jazyku, chuť po vstřebávání, vliv oteplujících a ochlazujících na tělo, tridóš, gamitva, atd. Pokud jsou známy tyto informace, dá se říci, že je to bylinka ájurvédská.

Ájurvédské bylinky jsou ty, jež se snadno vstřebají v trávicím traktu. Velmi často se pro prevenci i léčbu kombinuje více bylin, čímž se znásobí jejich účinek. Takovou kombinací je například Triphala, která se doporučuje pro detoxikaci organismu. Více o ní až v příštím článku.

Byliny podle ájurvédyVitamíny a doplňky versus ájurvéda

Na trhu samozřejmě existují uměle vyráběné vitamíny a minerály, ty jsou z hlediska ájurvédy naprosto nevhodné pro nežádoucí účinky a jen velmi těžkou stravitelnost. Delší užívání vitaminových přípravků navíc snižuje schopnost těla produkovat si tyto látky samo, protože si zvykne na přísun zvenčí.

V kapslích a tabletách se navíc často nacházejí uměle vyrobené chemické látky, které mají nepříznivý vliv na mysl, můžete se tak cítit více unavení. Výjimku ale pochopitelně tvoří sušené byliny v rostlinných kapslích. Pokud užíváte umělé doplňky stravy či vitamíny a pozorujete na sobě špatné trávení, budete se cítit unaveně či bez chuti k jídlu, pak byste je měli zcela vynechat. Pokud si to ze zdravotního hlediska nemůžete dovolit, pak je alespoň zkombinujte s vhodnými ájurvédksými bylinami, které zlepšují stravitelnost léků.

Ájurvédské byliny nejsou léky

Ájurvédské byliny vlastně nejsou léky, ale potraviny, proto by měly být zahrnuty do běžné stravy ke každému jídlu. Byliny se dají podávat  v nápojích, olejích, může se z nich vyrobit pasta či roztok. Zapíjet by se měly vždy teplou vodou. S jídlem byliny podporují trávení a lépe se vstřebají. Pro zrychlení metabolismu je dobré konzumovat byliny mezi jídly. V takovém případě také nejlépe působí na močový a nervový systém.

O konkrétních bylinkách až někdy příště

 

Sandra Špačková

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>