Jak vybrat zdravotní matraci?

Spánek je jednou z nejdůležitějších činností člověka, během něhož dochází ke svalovému uvolnění. Celé tělo regeneruje a odpočívá. A aby mohlo dojít ke všem potřebným regeneračním procesům, je důležité, aby byl spánek dostatečně kvalitní – dlouhý a hluboký.

Máte po probuzení pocit, že jste si vůbec neodpočinuli? Cítíte se nevyspalí a unavení? Pobolívají vás záda nebo vám často otékají nohy? Na vině může být nevhodný typ matrace. Jejímu výběru je zapotřebí věnovat čas i pozornost. Podobné je to také s roštem. Kombinací kvalitní matrace a roštu si lze zajistit zdravý a klidný spánek až na 15 let.

Zdravotní matrace

Jedná se o speciální typ matrací, které díky svým vlastnostem a parametrům dokáží zmírnit určité zdravotní potíže, přispět k lepší regeneraci organismu a celkově vám zkvalitnit spánek. Zdravotní matrace jsou primárně určeny pro lidi trpícími bolestmi páteře, pro osoby dlouhodobě připoutané na lůžko, pro alergiky nebo astmatiky, ale také pro náročnější klienty. Matraci je vždy dobré kombinovat s kvalitními rošty a potahy.

Ortopedické matrace

Ortopedické matrace zaručují stabilní oporu kosterního systému našeho těla. Většina z nich je proto vyráběna ve vyšší tvrdosti. Tento typ matrací je doporučován pro osoby trpícími bolestmi zad a hlavy nebo pro lidi s různými výrůstky, které při dlouhodobém ležení nebo během spánku mohou způsobovat bolest.

Moderní a velmi kvalitní ortopedické matrace jsou vyráběny z viscoelastické polyuretanové, takzvané líné pěny. Jedná se o materiál, který mění svou tvrdost v závislosti na teplotě a tlaku těla uživatele. Díky efektu tzv. pomalého vracení do původní polohy je omezen protitlak. Svalstvo je během spánku naprosto uvolněné, čímž se přispívá k celkové relaxaci organismu a zmírnění bolestí.

Antibakteriální matrace

Antibakteriální matrace jsou vhodné především pro astmatiky a alergiky. Tento typ matrací je vyráběn z kvalitních, dobře větratelných materiálů, které nepodporují výskyt roztočů a bakterií. Mezi tyto materiály řadíme antibakteriální pěny, latex, Aloe Vera nebo kokosové vlákno.

Výběr zdravotní matrace

Výběru zdravotní matrace je potřeba věnovat náležitou pozornost. Kvalitní zdravotní matrace bývají často označeny certifikáty, které dokládají jejich zaměření. Některé certifikované matrace mají označení “klinicky testováno”. Jedná se o matrace, které prošly přísnými klinickými testy a hodnoceními, a nyní mohou být označovány jako zdravotnický prostředek.

matrace_natural

Důležité parametry zdravotních matrací

Rozměry zdravotních matrací

Správné rozměry matrace jsou základem pohodlí. Vhodná délka matrace by měla převyšovat člověka o 20 až 25 cm a optimální šířka je 90 cm. Naprosto ideální je tedy matrace 90×200. Výška matrace by se měla pohybovat okolo 15 cm. Podezřele tenké matrace nejsou moc kvalitní a navíc se velmi rychle proleží.

Materiál a složení jádra matrace

Co se jádra matrace týče, je důležité aby bylo vyrobeno z opravdu kvalitního materiálu, který vám zajistí veškerý komfort a pohodlí. Matrace by měly být profilovány do několika zón, což znamená, že je povrch rozdělen na několik pásem s odlišnou tvrdostí a výztuhou.

Čím více zón, tím vyšší kvalita. Typy matrací: matrace pružinové, latexové, pěnové PUR, pěnové HR a matrace z tzv. líné (paměťové) pěny, sendvičové matrace (matrace složena ze dvou materiálů), matrace z přírodních materiálů.

Potah zdravotních matrací

Vhodný je oboustranný a snadno snímatelný potah z kvalitního a příjemného materiálu.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>