Lyžujeme s dětmi

Lyžařské začátky vašich dětí můžete významně urychlit a usnadnit prostřednictvím výběru odpovídajícího vybavení a zvolením správné metodiky výuky. Na následujících řádcích vám přinášíme několik tipů z obou těchto oblastí.

Lyže ve správné délce

Jednotlivé modely lyží pro děti se konstrukčně příliš neliší. Většinou jde o měkké lyže s kompozitovým jádrem, které je pro nízkou hmotnost dětí zcela dostačující. Lyže jsou díky tomu také lehké a dobře ovladatelné. Tvrdší lyže s dřevěným jádrem najdeme až kategorii juniorských lyží, určeny jsou převážně pro děti, které lyžují závodně.

Proto bude nejdůležitější vlastností lyže při výběru její délka. Dětské lyže se vyrábějí v délkách 70 –130 cm, přičemž lyže by měly být přibližně o 15 až20 cmkratší, než je výška postavy dítěte. Pro nejmenší děti, které budou lyžovat vůbec poprvé, se nebojte použít ještě.

Vyberete-li dítěti příliš krátké lyže, budou zatáčet samy, aniž by dítě muselo vykonávat správné pohyby. To vede k osvojení nesprávných návyků. Moc dlouhé lyže se dítěti špatně ovládají, nedaří se mu zatáčet, lyžování je pro něj namáhavé a může se mu lehce zprotivit. Proto se nevyplatí koupit příliš dlouhé lyže, aby dítěti déle vydržely. Lyže sice vydrží, ale dítě už nebude chtít lyžovat.

Pro úplné začátky plastové lyžičky

Pro úplně první lyžařské krůčky lze použít krátké (70 cm) plastové lyžičky, do nichž se pomocí přezek připne běžná zimní bota. Jsou vhodné pro děti ve stáří kolem 2 let a jde spíše o zábavu a nesmělé klouzání, než o opravdové lyžování.

Lyžáky ve správné velikosti

Výběr dětských přezkáčů představuje asi největší problém. Obecně by lyžařská bota měla padnout co nejtěsněji kvůli optimálnímu přenosu sil od lyžaře k lyži. Jenže dětská noha rychle roste, takže z takové těsné boty vyroste třeba už za měsíc. Proto se při výběru dětské lyžařské obuvi toleruje jeden centimetr tzv. nadměrku. Nejsnáze si jej ověříte tak, že vyndáte z boty stélku, postavíte na ní nohu dítěte a zjistíte, kolik místa zbývá před prsty.

Pokud by zbývalo více, než zmíněný centimetr, noha už bude v botě příliš volná, při nákleku se bude zvedat pata a dítě tak nebude schopno zaujmout správný lyžařský postoj, natož ovládat lyže.

Jestliže nechcete investovat do lyžařských bot na jednu sezónu, můžete je dítěti boty půjčit. Lepší lyžařské půjčovny dnes nabízejí i výhodné celosezónní půjčení dětských lyžařských setů s možností výměny velikosti bot jednou za sezónu.

Hůlek pro začátek netřeba

Při výuce lyžařské techniky se hůlky používají až ve chvíli, kdy má dítě zvládnutou práci nohou. Pro úplně začátečníky tak hůlky potřebovat nebudete. Pokud už dítě pokročilo a hodláte začít nácvikem práce s holemi, opět je třeba zvolit správnou délku. Tu poznáte tak, že hůlku otočíte vzhůru nohama a necháte dítě, aby jí uchopilo pod sněžným talířkem a držadlem opřelo kolmo o zem. Paže držící hůlku by měla být v lokti ohnutá v pravém úhlu.

Helma a chránič páteře

Nikdy nenechte dítě jezdit na lyžích bez lyžařské helmy. Přestože samo dítě jezdí zatím pomalu, vždy hrozí kolize s jiným, rychlejším lyžařem. V takových případech může dětská přilba na lyže zabránit vážnému úrazu, stejně jako chránič páteře. Při výběru helmy pro děti je významná vedle bezpečnosti, která by měla být samozřejmostí, také nízká hmotnost. Často se ale ukazuje propojení lehkosti s vysokou bezpečností a odolností jako nerálné. Dlouhodobě se to například daří lyžařským helmám Giro.

Při výběru páteřáků se opět zaměřte na správnou velikost. Helma by měla dítěti na hlavě těsně sedět, nesmí sklouznout ani při předklonu s rozepnutým podbradním řemínkem, zároveň však nesmí nikde tlačit. Chránič páteře by měl krýt páteř od krku až po začátek kostrče. Při nákupu se vyhněte neznačkové levným chráničům, které nemusí mít odpovídající bezpečnostní certifikaci dle ČSN (EN) 1077.

Jak na výuku?

Při výuce pamatujte na to, že lyžování musí děti především bavit. Proto se snažte zařazovat do výuky různé hry, u větších dětí i soutěže, a věnujte se lyžování jen dokud dítě udrží pozornost a zájem, ale také dokud není unavené nebo mu není zima.

Zvláště u menších dětí platí, že je lépe více kratších výukových úseků, než méně delších. Děti učte názornou formou, více ukazujte a méně vysvětlujte.

Využít samozřejmě můžete i služeb lyžařských škol. To je určitě vhodná cesta pro rodiče, kteří sami příliš nelyžují nebo neovládají teorii správné lyžařské techniky. Ale i zdatným lyžařům se doporučuje alespoň částečně svěřit výuku do rukou odborníků, protože instruktor může přijít s jinou metodikou výuky a hlavně mívá u dítěte jako cizí osoba větší autoritu než rodiče.

Pokud zvolíte v lyžařské škole skupinovou výuku, může pozitivně zapůsobit i motivace soutěžením s ostatními dětmi ve skupině. Někdy taková výuka dítě i více baví.

Pro výuku můžete využít i nejrůznější pomůcky. K nejzákladnějším patří pás, jímž si dítě připnete k sobě, takže nehrozí, že vám ujede z prudšího kopce nebo do lesa. Lepší pásy jsou vybaveny elastickými částmi pro tlumení rázů při prudkém napnutí popruhu.

Účinnou pomůckou jsou nálepky na kolena v podobě zvířátek – na každé koleno nalepíte dítěti jiné zvířátko a při výuce, kdy jede s rukama na kolenou, mu dáváte pokyn na které zvířátko má právě zatlačit. Dítě tyto pokyny chápe lépe a rychleji, než kdybyste po něm chtěli, aby přeneslo váhu na pravou či levou nohu.

Populární je mezi dětmi plastový kroužek, kterým dítě při jízdě imituje volant a točí jím do směru oblouku (carving) nebo do protisměru (smýkaný oblouk).

Tipy pro malé lyžaře připravil Ski a Bike Centrum Radotín.

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. Petr napsal:

    Plně souhlasím s článkem, pro děti je helma na lyže nutností a na českých sjezdovkách by ji prosadil i pro dospělé, když to člověk občas vidí, tak mu rozum zůstává stát..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>