Jak probíhá operace šedého zákalu?

Trápí Vás problémy s očima? Byl Vám diagnostikován šedý zákal a Vás by zajímalo, jak probíhá léčba šedého zákalu? Pak čtěte dále. Tento článek Vám poskytne shrnující informace o tom, co je potřeba  před operací podstoupit a jak samotná operace šedého zákalu probíhá. Operace šedého zákalu v převážné většině probíhá ambulantně. To znamená, že pacient přijde do nemocnice v den výkonu a ten samý den je také z nemocnice propuštěn.

Vstupní vyšetření očí

Než Vám lékař navrhne operační zákrok, provede nejprve vstupní vyšetření, které trvá přibližně 1,5 hodiny. Během tohoto vyšetření Vám podrobně vyšetří jak oči, tak i oční pozadí. Dále Vám vysvětlí průběh celé operace a navrhne pro Vás to nejlepší možné řešení.

Až půjdete na toto vstupní vyšetření, doporučujeme vzít si sebou brýle, které nosíte, případně seznam léků, které užíváte. Počítejte s tím, že po vstupním vyšetření nebudete moci řídit auto, proto si dopředu vyřešte odvoz.

Příprava před operací

Před samotnou operací je nutno vynechat snídani. Pacientovi je následně do konkrétního oka kápnuty kapky, jejichž cílem je rozšířit zorničku, a tak navodit anestezii povrchu oka. Poté je oko i jeho okolí očištěno dezinfekčním roztokem a celý obličej překryt sterilní rouškou.

Kvůli správné poloze jsou oční víčka přidržována tzv. rozvěračem, díky kterému při operaci nehrozí, že by pacient mrkl a tím pokazil celou zákrok. Celá operace trvá zhruba 10 – 20 minut. Po dokončení se na oko přiloží obvaz a po krátkém odpočinku může pacient odejít domů.

Jak se operace provádí?

Celá operace šedého zákalu se provádí pod operačním mikroskopem. Díky speciálnímu mikrochirurgickému nástroji pak patřičný lékař provede do oka malý řez a ultrazvukovým fakoemulzifikátorem odsaje zkalenou čočku z oka. V oku je ponecháno pouzdro, ve kterém čočka byla uložena. Do tohoto průhledného čočkového pouzdra se nakonec vloží speciální nitrooční čočka, která je vyrobena z průhledné umělé hmoty a perfektně nahradí odstraněnou lidskou čočku.

U umělé čočky, která se implantuje do oka pacienta, je předem vypočtena na základě biometrického měření oka dioptrická hodnota. Každá nitrooční čočka musí být vyrobena z vysoce kvalitního materiálu, který zaručí dlouhodobě kvalitní vidění.

Celková anestezie

Celková anestezie se u tohoto zákroku používá jen výjimečně. Převážná většina pacientů je operována ambulantně. V případě neklidného pacienta se někdy používá ke znecitlivění ještě injekce, která se zavádí vedle oka nebo do žíly.

Během operace

Pokud budete mít během operace potřebu kýchat, kašlat nebo se jakkoliv pohnout, je nutné potřebu ohlásit lékaři dopředu. Lékař bude mít tak možnost vyjmout nástroje z oka, pacient si uleví a operace může následně pokračovat. Pokud byste provedli jakýkoliv neočekávaný pohyb, může to mít pak tragické následky. Proto jakýkoliv pohyb oznamte lékaři. I při takovém přehození nohou se pohyb přenáší na hlavu.

Kontrola po operaci

Po operaci je nutné přijít na pooperační kontrolu, na kterou je zapotřebí dostavit se do 3 dnů od průběhu zákroku.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>