Jak zmírnit menstruační bolesti?

Mnoho žen trpí měsíc co měsíc hormonálními problémy. Nejčastější potíží bývá těžká, bolestivá a problémová menstruace (dysmenorrhoea).

Příčiny bolestivé menstruace

Příčin takových potíží může být mnoho. Od špatného životního prostředí, přes užívání antikoncepčních tablet po stres. Další možnou příčinou ale bývá i infekce. Proto je dobré se infikovaným lidem co možná nejvíce vyhýbat.

Jak potíže zmírnit?

Nemusíte hned sahat po lécích, zmírnit některé z příznaků můžete i pomoci výživy, změnou stravy.

Během menstruace je důležité dopřát si hodně esenciálních aminokyselin. Ty jsou obsaženy v mandlích – takže mlsejte, co je libo, v avokádu a především v tučných rybách.

Esenciální mastné kyseliny (DGLA či omega3), které obsahují přinášejí hned dvě výhody. DGLA (avokádo, mandle) pomáhají s ovládáním reprodukčních hormonů a omezují tvorbu látek, které způsobují děložní stahy. Omega3 mastné kyseliny pak mají možný protizánětlivý účinek, proto mohou zmírňovat bolest a zánět.

Důležité je konzumovat pestrou stravu, tím se myslí bohatě zbarvené ovoce a zelenina –  doporučovány jsou batáty, červená řepa či kadeřavá kapusta. Mnohé ze sloučen, které těmto potravinám dodávají zbarvení mají antioxidační a protizánětlivý účinek.

Příčinou problémů žen s těžkou menstruací je zároveň ztráta železa krvácením. Proto konzumujte vitamin C, který pomáhá efektivnější vstřebávání více železa z potravy.

Dostatek železa najdete v žitu, pšenici, ovsu i ječmeni, dále také v čočce, hrachu, sóji, fazolích i cizrně. Hodně železa najdete v oříšcích. Nejvíce jej najdete v pistáciích, kešu a lískových oříšcích, dále pak v mandlích, kokosu a para ořeších.

Sandra Špačková
foto: marin, freedigitalphotos.net

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>