Jak posílit na jaře imunitu?

Jaro je časem nových začátků. Dny se prodlužují, teploty stoupají a ráno se probouzíme s lepší náladou a větší chutí do života. Je to zkrátka ten správný čas zbavit se balastu a po temných zimních měsících se znovu rozjet. Teplejší dny a první paprsky přímo vybízejí k aktivitám na čerstvém vzduchu a k více pohybu.

Využijte jako ke změně a aktivně přispějte k utužení svého zdraví.   

Začněte – teď!

Jaro s sebou vždy přináší období nových začátků a nových startů. Osvoboďte se od starých zátěží, kterých jste se již dlouho chtěli zbavit.  Nezáleží na tom, zda se to týká určitých fyzických vlastností, jako je nadváha, nebo špatných návyků, nezdravá strava, noční vyjídání ledničky či příliš mnoho alkoholu nebo kouření. Pozorně naslouchejte svému vnitřnímu já a dosáhněte skvělých výsledků i malými kroky.

zena_jarni louka

Více pohybu pro více energie

Cvičení je nezbytné pro naše zdraví a je skvělým zdrojem energie. Pravidelná fyzická aktivita posiluje kardiovaskulární systém a je prevencí mnoha civilizačních chorob. 

Nepřepalte začátek a začněte zvolna. Procházky, krátká jízda na kole, chození do schodů. Postupně můžete přidávat a začít třeba s plaváním, běháním či posilovnou.

Pokud trpíte chronickým onemocněním, měli byste se před zahájením cvičebního programu poradit se svým lékařem – poradí vám, jak se při fyzické aktivitě vyhnout případným problémům. Díky tomu budete mít z pravidelného cvičení dlouhodobý prospěch.

Vůně a chuť jara

S příchodem jara se radujeme z vůní a sytých barev kvetoucí přírody. Choďte často ven a zhluboka dýchejte. Při procházkách si nasbírejte dobroty do salátů, polévek či zákusků. (sedmikrásky, medvědí česnek…)

Zvláštní pozornost věnujte játrům a žlučníku

Po bohatých jídlech v zimních měsících o sobě na jaře často dávají vědět namáhaná játra nebo unavený žlučník. Používejte proto pouze kvalitní tuky a oleje (např. řepkový olej, dýňový olej apod.) a omezte konzumaci sacharidů. S očistou a detoxikací pomáhají také různé bylinky. Také přidání některých doplňků stravy může pomoci kompenzovat nedostatky ve stravě a zajistit větší psychickou pohodu.

Boj proti jarní únavě

U mnoha lidí neprobíhá přechod ze zimy na léto zcela hladce; výsledkem je apatie a jarní únava. Zajistěte si zdravý spánkový rytmus, abyste produkci melatoninu přizpůsobili ročnímu období. Choďte ven, protože jarní sluneční paprsky produkují nejen hormony štěstí, ale zvyšují aké produkci hormonu vitaminu D, který posiluje kosti a posiluje imunitu.

-VE-
foto: Jill Wellington, pixabay

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>