Dali jste si závazek, že začnete sportovat? Výborně, pak jste na dobré cestě začít žít zdravě. Ale… k docílení hezké postavy nestačí jen cvičit, ale také je třeba správně jíst a to jak před, tak i po sportování.
Pamatujte, že ať děláte jakoukoli sportovní činnost, je třeba dbát na dostatečný příjem bílkovin. Ty jsou totiž stavebním materiálem pro svaly. A svalová hmota ovlivňuje to, jak spalujeme. Budeme-li během sportování mít málo bílkovin, bude to na úkor svalů. .
Dobré je do jídelníčku zařadit rýži, těstoviny, luštěniny a samozřejmě i ovoce a zeleninu.
Když chcete cvičit ráno
Chcete-li cvičit ráno, určitě jste již řešili otázku, kdy se nasnídat? Určitě není dobré cvičit nalačno. V takovém případě vám hrozí hypoglykémie. Může se vám udělat mdlo, můžete být méně výkonní a způsobit si úraz. Na druhou stranu není dobré cvičit s plným břichem. Nejlepší je sníst si půlku snídaně a druhou dojíst poté, nebo se třeba nejprve napít jogurtového nápoje, či sníst jogurt a po docvičení si dát něco vydatnějšího, jako třeba celozrnné pečivo se šunkou a zeleninou.
Když chcete cvičit večer
Pak si dejte oběd a dvě hodiny před cvičením už nic nejezte (maximálně kysaný mléčný výrobek). Najezte se až zhruba hodinu po cvičení. Dopřejte si vyváženou večeři tuňáka, krůtí či kuřecí maso se zeleninovou přílohou.
Nezapomínejte na pitný režim
Během sportovních aktivit je třeba doplňovat tekutiny. Nejvhodnější je voda bez bublinek. Ideální je před cvičením vypít tak 250 ml a pak během tréninku upíjet, než vypít větší množství tekutiny najednou. Půl litru je na šedesátiminutové cvičení optimální. Důležité je vědět, že pít je nutné, ale všeho moc škodí.
Všeobecná pravidla
- Zhruba 1 – 2 hodiny před cvičením nejíst vydatné (hlavní) jídlo.
- Před vytrvalostním cvičení (např. běh) je vhodné dopřát si zdroj jednoduchých sacharidů, třeba banán.
- Během cvičení pít čistou neperlivou vodu.
- Půl hodiny po cvičení je dobré doplnit energii například pomerančovým džusem.