Jak na spáleniny od slunce?

Nadměrná dávka slunečního záření vede k popálení kůže. Většinou dojde k jejímu zanícení, které se projevuje tak, že kůže zrudne, svědí až bolí. V horších případech se mohou objevit puchýře.

Ke spálení kůže můžeme přijít i během chvíle například během procházky městem. Někdy stačí jen 15 minut a bolestivé potíže jsou na světe. Nejlepší je pochopitelně prevence v podobě opalovacích krémů. Dnes jsou k dostání i v miniaturních baleních, které snadno strčíme do kapsy a můžeme vyrazit.

Dojde-li ke spálení je třeba pokožku co nejdříve ošetřit. Možností jak na to je více. Pomoct mohou poopalovací krémy, ideálně s příměsí výtažků čaje, okurky či aloe vera. Pokud nemáte po ruce poopalovací krém, namažte se alespoň tělovým krémem, ať kůži hydratujete.

Možností jak pokožce pomoct od spálení je více
  • Od horkosti vám pomůže vlažná až studená 15-ti minutová koupel, případně studené obklady na postižená místa. V prvních dnech můžete nosit mokré oblečení.
  • První pomocí mohou být i nastrouhané salátové okurky nebo brambory, či alespoň jejich slupky.
  • Další možností je nanesení bílého jogurtu na postižené místo.
  • Skvělým zklidňujícím přípravkem je gel z aloe vera, který pokožku příjemně ochladí. Gel nemusíte kupovat. Pořiďte si v květinářství rostlinku. Doma můžete odříznout jeden stonek, nechat z něj vykapat tekutinu a rozetřít na spáleninu.
  • Dále mohou pomoct měsíček lékařský, vitamin E, panthenol nebo čaje (zelený či černý)

Během léčby spálené kůže se striktně vyhýbejte pobytu na slunci. Posledním důležitým krokem je samozřejmě i zvýšený příjem tekutin, proto pijte hodně vody.

Martina M.

foto: Kelly Sue DeConnick

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. elka napsal:

    au, au, úplně mě to bolí za paní na fotce, moje rada, bílý jogurt!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>