Co nejíst v těhotenství

Snad každá žena se v těhotenství soustředí na zdravý jídelníček. Existuje několik zásad bezpečného jídelníčku, který je v jiném stavu důležitější než kdy jindy. Jakým potravinám se v těhotenství raději vyhnout?

Na začátek je důležité říct, že existuje mnoho rad, co jíst a čeho se vyvarovat v těhotenství. Je jich tolik, že není lehké se v nich orientovat a mnohá žena z toho může být zmatená. Proto i v těhotenství platí, že je dobré řídit se několika základními radami, ale užívat i zdravý rozum.

Tepelně neupravené potraviny

Ať už se jedná o vejce, ryby, či maso, raději si nechte zajít chuť. V majonézách, omáčkách, sushi nebo tataráku se mohou skrývat salmonelóza, listerióza či jiné bakterie a paraziti. Léčba v těhotenství je mnohem náročnější než v „normálním stavu“.

Instantní, smažená a grilovaná jídla

Ani všechno uvařené jídlo není pro těhotné vhodné. Pozor si dávejte na instantní jídla, obsahují totiž přílišné množství soli, které nijak neprospívá ani vám ani dítěti. Vhodná není ani konzumace smažených a grilovaných jídel, to především proto, že právě díky jejich způsobu přípravy mohou obsahovat rakovinotvorné látky.

Měkké nepasterizované sýry

Přestože je máte nadevšechno ráda, na těch pár měsíců jim dejte sbohem. Jsou totiž zdrojem listeriózy, nemoci, která je zvláště nebezpečná pro matky v očekávání, může totiž fatálně poškodit plod. Na druhou stranu je potřeba říct, že většina u nás běžně dostupných plísňových sýrů je vyráběna z pasterizovaného mléka a možnost přenosu listerie je tak snížena na minimum. Riskovat však za to nestojí.

Alkohol a kofein

Asi každá těhotná žena ví, že alkohol a kofein by se měly omezit, nebo ještě lépe vynechat. Malé pivo jednou za čas a šálek kávy denně určitě není závažným problémem, ale z důvodu správného vývoje plodu je lepší se pravidelnosti vyvarovat. Káva (stejně jako černý čaj) navíc omezuje vstřebávání železa, které je těhotenství důležité.

Kávu zkuste nahradit bezkofeinovou nebo spíše za obilninové nápoje (Caro), které jsou navíc ideální v době kojení, protože napomáhají tvorbě mateřského mléka. Z čajů je vhodný zelený čaj, nebo roibos nebo džusy, nejlépe z necitrusového ovoce.

Pozor i na bylinky

Přesto, že jsou bylinky přírodními léky, během těhotenství se s nimi musí opatrně. Například heřmánek může způsobit alergie u dítěte a máta má tendenci zkreslovat krevní obraz. U bylin to chce více než u čehokoli jiného opatrnost a pamatovat si, že se nic se nemá přehánět.

Sandra Špačková

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. Daja napsal:

    Nic co by ti dělalo blbě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>