Co jíst na podzim?

I když astronomický podzim začíná až 23. září, naše tělo již podzim vnímá a pracuje v podzimním režimu. Změně počasí, kratším a chladnějším dnům je třeba se přizpůsobit, a to nejen teplejším oblečením, ale také vhodnějším stravováním. 

Správná skladba jídelníčku nás může prohřát zevnitř, dodat nám energii, kterou už tolik nenačerpáme ze sluníčka a navíc nás může ochránit před nachlazením. 

Prohřívací pitný režim

Na podzim má tělo tendenci se vysušovat. Je potřeba myslet na zvlhčování. Dostatečný přísun tekutin. Ne ledových ani příliš studených. Nejlépe uděláme, když všechny tekutiny budeme ohřívat na teplotu těla. Teplá voda, klidně i s citronem dělá divy. Krásně prohřeje tělo a má blahodárný vliv na fungování střevní peristaltiky. Není nutné pít tři litry denně a zbytečně zatěžovat ledviny. Tělo si samo řekne, kolik tekutin potřebuje. Když nemáme velký fyzický výdej, pohodlně postačí i litr a půl. Tělo si tekutiny umí čerpat i z potravin. 

Teplá jídla ze sezónních postravin

Zatímco v létě tělo potřebuje lehká jídla, hodně ovoce a salátů, na podzim si má tendenci dělat zásoby a potřebuje těžší, tučnější a mastnější stravu. Všechny pokrmy by měly být tepelně upravené. Ovšem pozor, tepl a tučnější jídla neznamenají, že k snídani budeme jíst tři vejce se slaninou a k večeři rohlíky v párku. 

podzimni strava_dyne_dynova polevka

Základem je jíst sezónní potraviny. Těmi jsou například kedluben, červená řepa, tuřín, dýně, lilek, kukuřice, brokolice, celer, rajčata, kapusta, květák, cibule a česnek. 

Naše tělo zahřeje teplá rýže, vařené obilí. V chladných dnech si bychom si měli uavřit jáhly nebo pohanku.

Pokud máme chuť na ovoce, nemusíme si ho odpírat. Jíst bychom ale měli zejména to sezónní. Švestky, hrušky, jablka, hroznové víno, v teplých pozdimních dnech třeba i vodní meloun. 

Když nás honí mlsná, můžeme si dopřát švestkové knedlíky, jablečný štrůdl nebo hruškový koláč. Uškodit si nemůžeme ani vysokoprocentní čokoládou. Jíst můžeme vlastně cokoli, jen je třeba pamatovat, že vše by se mělo jíst s mírou.

Ořechy na chuť i na zdraví

Také na podzim bychom měli jíst ořechy, a to ořechy všeho druhu, zkrátka ty, co nám chutnají. Jsou to, po čem bychom měli sáhnout, když chceme přes den jen něco malého na zub. Ukojí náš hlad, ale zároveň nám dodají vítamíny, minerály a další potřebné látky jako vápník, selen a mnohé další. Samozřejmě je nejlepší jíst ořechy nesolené, ale pokud nemůžeme jinak, hrst nepříliš slaných ořechů nám neuškodí. 

Nejvyšší čas zásobit se na zimu

Podzimní čas a sklizeň využijte k vytvoření zásob na zimu. Naložte si pickles, zelí, zavařte a usušte ovoce. Naložte a usušte houby. Brambory uskladněte do chladu a tmy. V zimě všechnu tuto práci a snahu velmi oceníme. 

Jak se na podzim stravujete Vy?

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>