Zbavte se prokrastinace!

Ptáte se, co to je ten divný název? Jak říká výkladový slovník, prokrastinace je: „Výrazná a chronická tendence odkládat plnění povinností a úkolů (zejména těch nepříjemných) na pozdější dobu, rizikový fenomén pro duševní zdraví.“ Jinak to snad ani popsat nelze.

O tom, že prokrastinace není lenost, jak aktivní lidé rádi tvrdí, ale že se jedná o pořádné utrpění, není pochyb.

Všichni studenti mi jistě dají za pravdu, určitě ji totiž poznali na vlastní kůži při psaní diplomové práce. Perfektně uklizený pokoj, skvěle navařeno, i když do teď jedli jen studená jídla z konzervy a sporák se používal jen na odkládání věcí, nebo shlédnutí nekonečně nudných seriálů. Zkrátka všechno, jen ne to, co se opravdu musí. Prokrastinace se ale netýká jen studentů. Taky možná patříte k těm, kteří proseděli klidně i hodinu u solitéru nebo jiné stupidní hry, protože se vám nechtělo vyřídit minutový telefonát… Nebo se před napsáním emailu už po desáté za den podíváte na facebook, abyste se ujistili, že se tam opravdu nic nového neudálo…

Rozdíl mezi lenivcem a prokrastinátorem je ten, že lenivec nikdy nic pořádného neudělá, ale prokrastinátor vykoná vše na poslední chvíli, i kdyby to znamenalo probít po boku hrníčku silné kávy celou noc.

Lenoch lenoší rád, dobrovolně si tuto činnost vybral. Prokrastinátor ale neustále myslí na všechny úkoly, které jej čekají a často mívají i strach, že v onom úkolu selžou či že úkol samotný bude velice nepříjemný, a proto jej odkládají.

Jak na ni vyzrát a osvobodit se?

Jistě, můžete si do počítače nahrát software, který vám bude po určitý čas blokovat určité webové stránky. Ke zpravodajství a k facebooku se tak zkrátka nedostanete dříve než v osobním volnu. Tak sice do jisté míry zefektivníte vaši práci, ale nijak si stejně nepomůžete. Pokud budete z práce frustrovaní a budete z ní mít obavy, stejně si najdete jinou zbytečnou činnost.

Řešení je přesto jednoduché. Přestaňte si stanovovat velké cíle. Začněte pomalu a stanovujte si jen malé dílčí úkoly. Musíte napsat email? Všechno okolo vypněte – rádio, televizi, prohlížeč; otevřete jen email a dejte se do toho.

Uvědomte si případný neúspěch. Obáváte se toho, že budete mít v emailu chyby? No a? Tak vás na to někdo upozorní, vy je přepíšete a je to. Nikdo není neomylný a chybovat je lidské, nemyslíte?

Už dlouho si říkáte, že budete chodit běhat? Ale stále vás něco odrazuje? Tak se oblečte do sportovního, obujte si boty a běžte před dům. Když už tam takto budete stát, určitě se i rozběhnete. To stejné můžete použít i u jiného sportu. Chcete jít plavat? Sbalte si plavky a dojeďte „se podívat k bazénu“, tam už vás chuť na plavání dostihne sama.

Je to totiž jednoduché, když uvidíte, že se vám daří plnit i tyto malé úkoly, činnost vás pohltí a příště ji uděláte bez obav.

Poslední fígl vězí v termínech. Vždyť, když je v kalendáři onen poslední den termínu, najednou to jde.

Stanovte si tedy termíny odevzdání sami. Když si dáte sami sobě závazek a poteče vám do bot, prostě jej splníte.

Takže odhoďte obavy a směle do toho.

 

Sandra Špačková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>