Mazání, krémy, masti

Ten, kdo správně namaže, sport si pěkně užije. A nejde jen o to, čím namažete lyže.

Všimli jste si, kolik je kolem nás reklam na zaručeně dokonalé pleťové krémy? Pokud ještě nemáte pevně zvolené „ty pravé“ krémy pro různá roční období, možná vám přijde vhod několik postřehů.

Správně připravené krémy vždy obsahují alespoň 10 % vody. Podle toho, kolik a jakých dalších látek obsahují, se pak jedná buď o oleokrémy, nebo o hydrokrémy.

Oleokrémy patří k oblíbenějším a více používaným. Jsou na pokožce velmi příjemné zvláště proto, že svým charakterem jsou blízké přirozenému tukovému kožnímu filmu.

Hydrokrémy obsahují většinou hodně vody, 50-70 %. Tato voda není nijak pevně vázaná, je v krému jen emulgovaná, a tak se lehce odpařuje, a tím chladí. V kosmetice se běžně označují jako suché nebo polomastné krémy. A ačkoli se to může zdát podivné, tyto hydrokrémy v naprosté většině mají schopnost odebírat z pokožky její vlastní vlhkost – a paradoxně tedy vysušují.

V prodejnách kosmetiky se ovšem setkáme ještě s jedním druhem krémů. Jsou to přípravky, které jako krém běžně označujeme, i když neobsahují stanovené množství vody, a tak se ve skutečnosti jedná vlastně o masti, a ne o opravdové krémy.

Je známé, že krémy bychom měli střídat, jiné používat v zimě a jiné v létě. Teď v zimě se obecně doporučují krémy, které jsou mastnější, namíchané speciálně pro zimní období. Jenže ani toto zjednodušené „přidělení“ není tak úplně správné. Pokud totiž trávíte většinu dne uvnitř domu, ve vytápěné místnosti, budete logicky muset ošetřovat svou pleť jinak než ten, kdo je většinu dne venku.

A tak někdy váš osvědčený „letní“ krém najde své uplatnění i v zimě: Pro pobyt v místnosti použijete tento běžný denní krém, před odchodem ven do mrazu přidáte ještě druhý, mastný, zimní.

Zimních krémů existuje velké množství, nabízí je prakticky každá kosmetická značka. Pokud vám přípravky od některého konkrétního výrobce vyhovují, bude naprosto nejlepším řešením pořídit si od něj krémy všech tří kategorií: běžný denní krém pro použití v létě (a obecně při pobytu v domě), mastnější krém pro trochu náročnější, sychravé počasí a velmi mastný, ochranný krém do mrazu.

Pro horské podmínky existují ještě úplně speciální krémy, kombinované. Mívají podobně jako letní opalovací krémy vysoký ochranný faktor pro bezpečné slunění, ale zároveň zajišťují i ochranu před zimním vysoušením pleti.

Možná to vypadá zbytečně složitě, ale na druhou stranu, když pořídíte jen čtyři malá balení pleťového krému na celý rok, není to nic hrozného a můžete být v pohodě a možná si ušetřit nepříjemný kožní problém.

Autor: Eva Musilová

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>