Jak se starat o roušku?

Rouška chcete-li ústenka je jedním z nejskloňovanějších pojmů dnešních dnů. V prodejní síti nejsou k dostání, a tak lidem nezbývá než probrat zásoby a ušít si roušku doma.

Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě

Tato věta obletěla média a sociální sítě a způsobila boom v šití. Od půlnoci 19. března až do odvolání vláda uložila zákaz vycházení z domu bez ochrany nosu a úst.

Roušky nás sice neochrání proti koronaviru, avšak převažuje názor, že alespoň nějaká ochrana je lepší než žádná. 

Pro upřesnění. Rouška primárně zabraňuje šíření kapének z osoby, která roušku nosí, avšak nedokáže zabránit proniknutí viru zvenku nebo jen velice omezeně!

Aby roušky byly alespoň trochu účinné, je potřeba se o ně pečlivě starat a dodržovat při jejím nošení velmi přísná pravidla! 

rouska_ustenka_koronavirus

Jak zacházet s rouškou?

Než roušku použijete, vždy si umyjte ruce, protože mohou být kontaminované infekcí. Ruce je dobré si umýt pod tekoucí vodou.

Tip: Jak na správné mytí rukou.

Rouška musí dobře padnout a těsnit. Dobré je, když má rouška pevný pásek nebo drátek kolem nosu. Díky tomu pak můžete roušku snadno vytvarovat a nebude padat.

Zásadním pravidlem je, nedotýkat se roušky! Funguje totiž v podstatě jako filtr. Některé látky tak propouští skrz, jiné zachytávají na svém povrchu. V případě, že se roušky dotknete, ihned si umyjte či desinfikujte ruce.

Roušku sundávejte vždy zezadu. Chytněte ji za gumičky či provázek a přední části se nedotýkejte. Jednorázovou roušku ihned vyhoďte, tu bavlněnou sterilizujte! 

Jak často roušku měnit?

Každá bavlněná rouška by měla mít kapsičku, do které se musí vložit alespoň papírový kapesník, filtr na čaj či kávu či filtr do vysavače. Tuto vrstvu je třeba měnit každé dvě hodiny. 

Bavlněné roušky po prvním vyprání či vyžehlení ztrácí svůj význam, a proto je nutné je po každém použití sterilizovat. 

Pamatujte, že ztrácí svůj význam, i když je vlhká. Jakmile je rouška vlhká, stane se z ní plně propustný filtr. V takovém případě ji sundejte a sterilizujte

Jak sterilizovat roušku? 

Použitou roušku uložte do neprodyšné sklenice či krabice do doby než ji budete moct sterilizovat. Sterilizaci provedete tak, že roušku vyvaříte na minimálně 90 stupňů Celsia po dobu 5 minut! Poté na roušku sahejte jen ve vydesinfikovaných rukách či ve sterilních rukavicích, nechte usušit v čistém prostředí, vyžehlete a vložte čistý improvizovaný filtr. 

Veronika Effenbergerová
foto: picjumbo.com

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>