Regenerace – stejně důležitá jako sport

Sportujete, ale přesto, že byste se pak měli cítit svěže, odpočatě a plni endorfinu, není tomu tak? Možná jen podceňujete regeneraci po sportu. Ta je totiž pro organismus stejně důležitá jako sport samotný. 

Sportovní činnost vyvolává únavu, která se projevuje jak v řadě dílčích příznaků, tak především ve snížení celkové výkonnosti. Při pravidelném zatěžování organismu pak dochází ke kumulativnímu efektu, zatímco se energetické zdroje v organismu tenčí, nahromaděná únava se stupňuje.

Pojem regenerace ve sportu zahrnuje veškerou činnost, která má za cíl rychlé a co nejlepší zotavení organismu sportovce a obnovení reverzibilního poklesu funkčních schopností jednotlivých orgánů. Rychlost a kvalitu regenerace ovlivňuje druh předchozího zatížení, jeho intenzita, délka a charakter odpočinku.

Možností jak na to je nespočet. Všeobecně je však můžeme rozdělit na prostředky biologické a fyzikální. Mezi biologické prostředky patří pravidelný pitný režim a správná výživa. Mezi fyzikální pak patří sauna, vodní procedury a masáže.

Pitný režim

V průběhu dne bychom měli vypít minimálně 0,03 l na 1 kg naší váhy. Během sportovní aktivity ale dochází k vysokému úbytku vody v těle, a proto je třeba tekutiny opět doplnit.

Nedostatek tekutin může vést ke svalovým křečím, slabosti, únavě a v neposlední řadě k poklesu krevního tlaku. Pijeme postupně a důležité je i co pijeme – vyvarovat bychom se měli vysokému přísunu sycených nápojů. Chybu neuděláme, pokud po fyzické zátěži vypijeme sacharidový nápoj, který zajistí  dodávku důležitých rychle vstřebatelných cukrů a bílkovin, a to bezprostředně po fyzické zátěži. Pokud jej vypijeme do 20 minut po sportu, dojde ve velmi krátké době k návratu funkci organismu až na 80% procent původní úrovně.

Výživa

Nezbytným faktorem regenerace je také výživa a správná životospráva. Důležitá je nejen kvalita, ale rovněž kvantita a vyváženost, ideální poměr je  60 % sacharidů, 30 % tuků a 15 % bílkovin. Mimo živiny musíme tělu dodat i vitamíny a minerály.

Sauna

Saunování není zdaleka moderní zálibou, jedná se o jednu z nejstarších relaxačních a regeneračních metod. Pobyt v sauně si poradí nejen s odplavením škodlivých látek, ale také s nespavostí a revmatismem. Saunu do regenerace zařazujeme především kvůli urychlenému odstranění únavy po namáhavém sportu. Ale pozor, nehodí se po závodě ani v den vysoké intenzity sportování!

Se saunou úzce souvisí i regenerace vodou a tedy i vodní procedura. Ideální je podvodní masáž proudem vody, kterou lze provádět v domácím prostředí.

Masáž

Velice účinnou regenerací po sportu je masáž. Pokud nemáme čas na návštěvu masáže, musíme se spokojit s domácím prostředím. To však není na škodu a nepotřebujeme k tomu ani masérské polohovatelné rehabilitační lehátko. Stačí, když použijeme pomůcku v podobě masážního ježka ve tvaru míče, nebo masážní podložku.

Mimochodem, masážní podložka je skvělá k masáži akupresurních bodů umístěných na vnitřní straně chodidel a může nám pomoct i od nateklých nohou a uvolnění napětí.

V neposlední řadě do regenerace patří i důkladný strečink, kompenzační posilování, jóga a samozřejmě i kvalitní a dostačující spánek.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>