Očista těla nemusí být drastická…

V zimním období se můžeme cítit malátní, unavení a ve stresu. Dny jsou krátké, slunce příliš nesvítí a vyhlídky na delší dovolenou bývají nevalné. Mnohdy tak pociťujeme únavu, stav těžkosti, horší trávení a problémy s pletí. To vše můžeme chápat jako znamení, že tělo potřebuje očistu. Detoxikační kůra nemusí být vždy radikální a nepříjemná a nemusí znamenat dietu a hladovění. Základ je držet se osvědčených zásad, které mohou být inspirací i pro jídelníček na celý rok. 

V zimě, zejména o svátcích, se uchylujeme ke špatným stravovacím návykům a dopřáváme si až přílišný blahobyt. Tělo si očistu žádá, protože se potřebuje zbavit toxických látek, které se v něm nahromadily. Organismus bez toxických látek pracuje efektivněji a rychleji spaluje. Odlehčete proto svůj jídelníček i mysl a věnujte chvíli sami sobě a svému zdraví.

antioxidanty_sklenice_ovoce
Jak by měla vypadat strava?

Jídelníček podporující očistu organismu je založený na lehké, dobře stravitelné a málo tučné stravě. Základem by měly být antioxidanty, vitamíny, vláknina a pitný režim. Zelenina je základ. Kromě bohatého obsahu vitamínů a minerálů tkví její výhoda také v rozmanitosti její úpravy. Připravte si saláty, polévky, pomazánky, naservírujte ji čerstvou, vařenou, pečenou nebo třeba grilovanou.

Mimo zeleniny bychom do jídelníčku měli zařadit ovoce, luštěniny a zakysané mléčné výrobky.

Je to i o hlavě 

V období očisty bychom se měli vyhýbat masu, sýrům, sladkostem, kávě a alkoholu. Všechna jídla konzumujte v klidu, bez rozptylování a důkladně žvýkejte. Neopomíjejte ani na pitný režim. Nejlépe poslouží především voda, kterou lze doplnit o čerstvé ovoce nebo bylinky, dobré jsou ale i čerstvé zeleninové a ovocné šťávy. Nezapomínejte, že očista těla není jen o stravě, ale i o mysli. Vyhýbejte se tak zbytečným stresům a dopřávejte si dostatek spánku i čas na odpočinek během dne a vymezte si čas i na své oblíbené aktivity. Bude-li se jednat o sport, jedině dobře!

Základem správné očisty je i správné načasování. Tedy dny bez předem naplánovaných schůzek, večírků či sportovních zápasů. Ženy by měly rozhodně i období menstruace.

-MM-
foto: pexels.com

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>