Konopné semínko – potravina třetího tisíciletí

Konopí patří z hlediska výživy mezi nejdokonalejší rostliny. Kdybyste po celý rok jedli pouze produkty z konopí – listy a semena, pak byste zajisté patřili mezi ty nejzdravější a nejsilnější jedince. Pojďme se v tomto článku blíže seznámit s konopným semínkem.

Konopné semínko svými kvalitami výrazně převyšuje všechna běžně známá olejnatá semena. Technické konopí je odrůda rostliny Cannabis L Sativa, je původem z Asie, kde bylo kultivováno již před několika tisíci lety. Jako zdroj obživy bylo dokonce používáno dříve než sója. Konopí se hojně pěstovalo spolu se lnem až do 19. století. Poté je z polí vystrnadila bavlna.

Neobsahuje takřka žádné THC

Technické konopí neobsahuje THC, respektive obsahuje ale jen v malém množství, u kterého není možné ovlivnit vnímání, a to ani při konzumaci většího objemu. Konopná semínka dnes běžně nalezneme v obchodech se zdravou výživou a s bio produkty.

Z hlediska výživy je konopí unikátní rostlinou pro vysoký obsah obsažených omega 3 aomega 6 mastných kyselin. Semínko konopí obsahuje také všechny základní aminokyseliny. Dále je bohaté na vitamíny (A, B, B1, B2, B3, B6, PP, C, E a F) a minerály (draslík, vápník, síra, hořčík, fosfor, zinek…).

Konopná semínka jsou stvořená z asi 25% jednoduchými proteiny, 31% tuky a 34% uhlohydráty. Neobsahují lepek, proto jsou vhodná pro osoby trpící celiakií.

 

Pozitivní vliv na zdraví

Semínka regulují cholesterol. Posilují imunitní systém a pomáhají lidem s kardiovaskulárními nemocemi, zakrněním žláz, problémy s ledvinami. Pomáhají omlazovat plať a vlasy. Brání jejich vysoušení a šupinatění pokožky. Semínka jsou výbornou prevencí před onemocněním astmatem, artritidou a vředy. Dodávají velké množství energie a podporují růst svalové hmoty. Jejich konzumace se doporučuje sportovcům. Protože obsahují i hořčík jsou zároveň dobrým pomocníkem k eliminaci svalových křečí.

S přehledem nahradí maso 

Protože konopné semínko obsahuje zcela kompletní bílkovinu Je nejdokonalejší náhradou masa, které bychom museli jíst v syrovém stavu proto, abychom z něj získali pro organismus potřebné živiny.

Jak chutná a jak jej jíst?

Konopné semínko má tvrdší křupavou slupku a uvnitř se nachází měkká dužnina. Chuť lze připodobnit k oříškům či mandlím.  Lze jej konzumovat přímo, nebo ho můžeme namáčet a přidávat do pokrmů. Také je možné koupit semínko již  oloupané a jíst bez namáčení. Ze semínek se dá připravit konopné mléko či konopný olej.

Sandra Š.
foto: Jason Rogers

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>