Jak na zdravý spánek?

Kvalitní spánek je pro naše zdraví velice důležitý. Nejen, že jsme do dobrém spánku výkonnější a lépe nám to myslí. Spánek posiluje obranyschopnost – což je důležité zejména v tomto sychravém období. V neposlední řadě nám spánek prodlužuje život. Máte se spaním potíže? Naučte se zdravě spát!

Ideální délka spánku je u dospělého člověka sedm až osm hodin denně. Děti předškolního roku by měly spát deset až dvanáct hodin a děti školou povinné devět hodin. Dobrý spánek ale nezáleží jen na délce spánku, aby byl spánek kvalitní, je třeba si zdravě počínat již přes den.

Kávu a čaj jen s mírou

Kdo by po ránu neodolal šálku kvalitního čaje či kávy. Jeden hrneček nám samozřejmě neuškodí, během dne bychom jejich konzumaci již měli omezit. Tein a kofein totiž narušuje spánek a my se pak poté v posteli převalujeme a organismus si neodpočine.

Sportujte

Abychom v noci spali, je dobré zařadit do denního programu sport. Zdravá fyzická únava pomůže k rychlém usnutí. Ovšem pozor, sportovat je lepší spíše v dopoledních či odpoledních hodinách. Ve večerních hodinách by tělo mohlo mít potíže se zklidněním a potažmo s usnutím.

Večer již nejezte

Podobně jako večernímu sportování bychom se měli vyvarovat i večernímu stravování. Těžko stravitelné jídlo narušuje spánkový cyklus a ztěžuje usínání. Vydatná a těžká večeře zapříčiní noční probouzení se a ranní vstávání s pocitem rozlámanosti.

Pořiďte si kvalitní postel a matraci

To, jak kvalitně budeme spát, ale nejvíce záleží na naší posteli, respektive na matraci. Matrace bychom měli měnit přibližně jednou za deset let. Důvodem je to, že s postupem času matrace ztrácejí hygienickou nezávadnost a kvůli změně elasticity materiálů dochází k jejich deformacím. Pokud vybíráte matraci do starší postele, zamyslete se, zda je postel stále kvalitní. Postel by měla být pevná, ideálně ze dřeva a nemělo by jí chybět čelo. Nejvhodnější je položit matraci na lamelové rošty, které zajistí matraci průdušnost.

Kromě tvrdosti matrace jsou při výběru důležité i velikost a rozměry matrace. Velikost matrace by měla být delší minimálně o 10 cm než je vaše výška. Standardní šířka matrace je pak 90 cm. Pokud se během spánku rádi rozvalujete, zvažte pořízení matrace na míru.

Kvalitnímu spánku může dopomoct i ortopedický polštářek, který v kombinaci se zdravotní matrací zajistí ideální založení páteře.

Na co ještě nezapomenout? Před spánkem místnost zatemněte a důkladně místnost vyvětrejte. Nebojte se snížit pokojovou teplotu o dva stupně oproti normálu. Organismus se lépe zklidní. Spát choďte každý den v pravidelnou dobu a v pravidelnou dobu také vstávejte. Tělo si najde svůj pravidelný biorytmus a když bude unavené, snadněji usne.

 

foto: freedigitalphotos.net

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>