Jak zvládnout covid-19 doma?

Mírný průběh nemoci covid-19 lze zvládnout v domácích podmínkách jako jiné nám již známé onemocnění. Kdy je nutné zpozornět a vyhledat lékařskou péči a co na toto onemocnění nezabírá?

Naprostá většina lidí, kteří covidem-19 onemocní, má poměrně mírný průběh nemoci a není třeba je hospitalizovat a často není vůbec zapotřebí lékařské prohlídky. Intenzivní příznaky choroby v takovém případě trvají zpravidla 4–5 dní. Na covid-19 zatím neexistuje žádný lék, a proto se domácí léčba stejně jako u jiných virových onemocnění, zaměřuje jen na mírnění symptomů.

nemoc_leceni

Co na covid-19 zabírá?

Důležité tak je dodržovat klidový a pitný režim. A případně podávat tišící léky. Ministerstvo zdravotnictví doporučuje ke snížení teploty, mírnění bolesti a léčbě zánětu užívat léky na bázi kyseliny acetylsalicylové (tedy například Acylpyrin). Dále se doporučují i přípravky s obsahem ibuprofenu nebo paracetamolu, který také snižuje teplotu a tlumí bolest. Pro léčbu kašle je nutné podpořit vykašlávání. Obzvláště u koronavirových infekcí je vhodné zabezpečit důsledné odstranění hlenu z dýchacích cest, jelikož se tím snižuje riziko sekundárních plicních infekcí. Jako vhodná léčiva se doporučují např. acetylcystein a bromhexin.

Co na covid-19 nezabírá?

Pokud doma máte nějaká antibiotika, rozhodně se jimi nesnažte léčit covid-19. Antibiotika jsou vždy předepisována k léčbě konkrétních bakteriálních nemocí a nejsou určena pro léčbu virových onemocnění (jako je chřipka či covid-19). Navíc nabourávají imunitní systém, který se pak těžko pere s jinými infekcemi.

Kdy kvůli covidu vyhledat lékařskou péči?

Máte-li podezření na covid-19, není nutné navštívit lékaře. Svůj stav můžete s lékařem nejdříve konzultovat telefonicky a dohodnout se na dalším postupu léčby. Pokud se však u vás objeví některý z těchto příznaků, s vyhledáním odborné pomoci neotálejte:

potíže s dýcháním
bolesti a tlak na hrudi
zmatenost
namodralé rty a bledý obličej
extrémní ospalost a neschopnost zůstat vzhůru
neustupující horečky

Jak se chránit před virovými infekcemi včetně covid-19 a být zdravý?

Dodržujte hygienu. Připomeňte si, jak si správně mýt ruce. Používejte desinfekci a noste ochranné pomůcky. Zároveň podpořte nespecifickou imunitu. To znamená užívání dopňků stravy, které napomáhají k posílení obranyschopnosti (vitamín C, vitamín D, betaglukany, zinek a selen). Neméně důležité je dodržování zásad zdravého životního stylu. Jíst pestrou, vyváženou stravu, dodržovat pitný režim, věnovat se fyzické aktivitě a denně strávit nejméně 20 minut na čerstvém vzduchu.


foto: picjumbo.com

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>