Bojové sporty pro děti

Chtěli byste mít doma malého sportovce. Bude obklopený partou kamarádů, bude se věnovat něčemu smysluplnému a vy si občas odpočinete, až pojede se svým oddílem na sportovní soustředění. Jaký sport by ale pro vaše dítě mohl být vhodný? Tatínek by chtěl fotbalistu, vy byste radši chodila fandit malému hokejistovi. A nepřemýšlíte třeba o bojovém sportu?

Kdy začít?

Pokud opravdu přemýšlíte, že dáte dítě na bojový sport, máme tu pro vás několik informací, které vás v tom možná utvrdí. Bojové sporty mohou navštěvovat opravdu malé děti. Větší oddíly přijímají děti už třeba od 4 let věku. A je jedno, jestli máte kluka nebo holčičku. Ani nezáleží na tom, jestli je váš drobeček neposedný nebo nesmělý.

A pokud vaše dítě opravdu srší energií a vy občas potřebujete zkrotit jeho hyperaktivitu, vůbec neváhejte. Bojovým sportem se zocelí a naučí se disciplíně. Většina bojových sportů má navíc svoji historii a filozofii, svůj vlastní příběh, pro který se dítě jistě rychle nadchne.

Proč právě bojový sport? Není to jen o “rvačkách”

Správný instruktor bojových sportů neučí děti jenom základy juda, kickboxu nebo jiného konkrétního sportu. Naučí i další věci dobré pro celkový fyzický a i psychický vývoj dítěte.

  • Zesílí, protože na trénincích se mj. běhá a posiluje.
  • Naučí se pohybovat a přestane se pohybu bát. Osvojí si základní prvky jako kotrmelce, stojku a stanou se mrštnějšími.
  • Uvědomí si, že je nutná týmová spolupráce a že druhým nemají ubližovat.
  • Naučí se sebeobraně, sebedůvěře a zároveň pokoře. Budou vědět, že si na ostatních nemusí dokazovat svou sílu.
  • Pochopí, co je motivace a naučí se poslouchat. Trenér pro ně může být jak vzorem, tak autoritou.
  • Zažijí své první úspěchy a zároveň pochopí, že k úspěchu vede pořádný kus práce.

Bojové sporty jsou u dětí obecně velice oblíbené. Při tréninku se vyřádí a domů odcházejí příjemně unavené. Velkým lákadlem je pro ně kromě toho jednotný oděv, jejich vlastní kimono. Správná úprava kimona před každým tréninkem pro ně představuje rituál. Připadají si pak jako velcí profesionálové.

Jak vybrat trenéra?

V dnešní době, kde nebezpečí číhá skoro za každým rohem, není vůbec od věci, aby se dítě naučilo bránit. A to nejen fyzicky, ale aby třeba dokázalo říct obyčejné “ne”. Aby sebou nenechalo manipulovat. Aby bylo pohotové. Dobré sportovní kluby s dobrými trenéry dokážou z vašich dětí vychovat opravdové bojovníky. A jak takového dobrého trenéra poznáte?

  • Měl by pracovat pod oficiální organizací, která má svou adresu, všechny potřebné licence, pojištění a která má pár dobrých referencí.
  • Dobrý trenér se zajímá o dítě. Je v kontaktu s rodiči a dokáže jim dát zpětnou vazbu. Tak budete mít jistotu v tom, že se vašim potomkům opravdu věnuje.
  • Nezakazuje rodičům přístup na trénink, protože o sobě ví, že dělá svou práci dobře.
  • Prostory pro trénink by měly mít určitý vzhled, měly by  být v souladu s hygienickými nároky, měly by být dobře odvětrávané a určitě by v nich nemělo chybět čisté sociální zařízení.

Oddíly bojových sportů najdete v každém větším městě. Cena kurzů se pohybuje zhruba od 300 Kč za měsíc. Dokáže se ale vyšplhat i nad 1000 Kč. Záleží, jak moc velkého profesionála chcete jednou mít.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>