Cvičení versus jídlo

Možná vám připadá, že vám tyhle dvě věci dělají ze života začarovaný kruh. Najíte se, abyste měla sílu cvičit. Při cvičení se pak snažíte spálit kalorie, které jste do sebe nasoukali v jídle, abyste se mohli zase najíst! Jak to dát vlastně dohromady?

wellbeing_zdrava strava

Závislost se zdá jednoduchá – čím víc sníte, tím víc musíte cvičit. Ale když budete chytří, nemusíte se trápit hlady, nebo naopak při sportu vláčet těžké břicho. Zásadní je totiž časování!

Najít rovnováhu není úplně jednoduché. Před cvičením byste totiž skutečně měli nějakou energii nabrat, ale namáhat se bezprostředně po jídle také není optimální. Nejobecnější režim toho, co byste měli před cvičením sníst, závisí na tom, v jakou denní dobu cvičíte:

  • brzy ráno – měl by vám stačit kousek ovoce, koncentrovaný stoprocentní džus nebo jeden jogurt s müsli
  • později ráno (2-3 hodiny po probuzení) – dopřejte si snídani bohatou na karbohydráty (kousek celozrnného pečiva a sýr, ovesná kaše s ovocem atd.)
  • před obědem – měla byste si před cvičením dát ještě malinkou svačinku (jablko) a při obědě se potom naládovat proteiny (třeba krůtím masem)
  • 3 hodiny po obědě – předkrm nepotřebujete
  • před večeří – dejte si něco malého (jogurt)
  • po večeři – stejně jako po obědě nic jíst nepotřebujete, spíš se do cvičení nehrňte moc brzy

Jíst před cvičením znamená cca 30 minut až dvě hodiny před ním, záleží na tom, jak těžké jídlo jste spořádali. Po svačinkách typu jablka můžete začít hned, jestli jste se ale v pizzerii nadlábli těstovinami se smetanovou omáčkou, dejte si alespoň na hodinku pohov.

Zmíněný režim je ale skutečně jen ilustrativní – ten nejsprávnější vám totiž nadiktuje jedině vaše tělo. Musíte zkrátka sami otestovat, při jakém stravování se vám cvičí nejlépe. Je hloupost dopovat se jen zeleninou a cereáliemi, když se potom cítíte jako mátoha, sportovat máte především s chutí! Když po obložené bagetě běháte jako laňka, klidně si ji dopřejte, máte prostě rychlý metabolismus!

Většinou stejně nakonec dojdete k tomu, že netučné a výživné jídlo vám sedne nejlépe. Ale každé tělo je jedinečné a určitě dejte raději na něj, než na chytré příručky a dietology. Jestli si nejste jistí, veďte si jednoduše pár týdnů deník vašeho jídelníčku před a po cvičení a zaznamenávejte si do něj, kdy se vám cvičilo skvěle, dlouho jste vydrželi a kdy to šlo naopak ztuha. Pak prostě vyjděte sami sobě vstříc!

-SŠ-

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. Hynek napsal:

    Mi se osvedcilo vypit pul hodiny predem koktejl. Posledni dobou ale mivam zahu, tak hledam alterativy, orechy mi prijdou tezke, pecivo vubec nechci. Mozna vyzkousim salaty jenze jake?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>