Jak přírodně vybělit zuby

Ne všichni máme to štěstí, že můžeme mít krásné a bílé zuby. Sklovina se časem postupně zabarvuje a tím nás obírá o krásný úsměv.  Profesionální bělení zubů však bývá mnohdy velmi nákladné a ne vždy nám může zaručit, že se nám zuby nezačnou opět zabarvovat. Zabarvování zubů se však dá předcházet, stejně jako se dá alespoň částečně dosáhnout opětovné bělosti zubů.

Jednou z možností, jak můžeme dosáhnout bílých zubů v domácím prostředí, je použití jedlé sody. Jedlá soda neutralizuje bakterie a při čistění zubů jedlou sodou dochází k postupnému rozpouštění zubního kamene. Při čistění bychom však měli být obezřetní a nečistit zuby příliš silně a agresivně, abychom si tím nenarušili zubní sklovinu. Můžeme si jedlou sodu nanést nejlépe na kartáček a s ním postupně čistit zuby.

bile zuby

Další možností, jak se začít zbavovat usazeného povlaku na zubech, je použití jahod. Jahody můžeme na zuby nanést v silné vrstvě, která začne chemickou reakcí postupně také rozkládat usazeniny. Můžeme také klidně použít plátek citrónu s jedlou sodou. Tato metoda je velmi účinná, ale měli bychom si opět dát pozor, abychom toto čistění neprováděli příliš dlouho a často, neboť kyselina může narušit sklovinu, čímž se může stát náchylnější a citlivější na případné kazy. Velmi účinným prostředkem je také kokosový olej.

Měli bychom si však dát pozor na ocet s citronem. Zejména čistý ocet je velmi agresivní a může nám poměrně uškodit. Při nevhodném proplachování si úst octem může dojít k naleptání skloviny.

Chceme-li předcházet zabarvování skloviny, měli bychom se vyhýbat nápojům a potravinám, jako je kola, káva, černý čaj, červené víno, kyselé potraviny a nápoje nebo kečup. Velmi negativní vliv na zuby má také kouření, které je velmi silným agresorem a již při krátkodobém kouření může velmi negativně ovlivnit barvu zubů.

K dlouhodobému předcházení vzniku barevných skvrn a usazování zubního plaku bychom se měli naučit používat dentální nit. Je velmi vhodné také používat mezizubní kartáček, se kterým můžeme vyčistit i místa, na která se s normálním kartáčkem nedostaneme. Můžeme také využít žvýkačky bez cukru, které budou způsobovat vyšší produkci slin, které také mají poměrně kladný vliv na zabraňování usazenin.

Autor: Michal Hromek
Foto: Hanny-Honeymoon

Mohlo by se vám líbit...

2 komentářů

  1. ja napsal:

    Ja si myslim ze prirodne zuby proste vycisti nejde.

  2. Katarina napsal:

    Díky za tipy, určo vyzkouším! Snad to bude fungovat i na žluté zuby po kouření :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>