Jak poznat přírodní kosmetiku?

Používáním přírodní kosmetiky dochází ke stimulaci a podpoře přirozené funkce pokožky, a to díky přírodním surovinám, ze kterých jsou tyto kosmetické produkty vyrobeny. Důležité jsou především rostlinné složky, které obsahují velké množství přírodních vitamínů, antioxidantů a hydratačních látek. 

Jak poznat přírodní kosmetiku?

Zatím bohužel neexistuje žádné jednotné označování produktů přírodní kosmetiky. Každá země si kritéria certifikace stanovuje sama. Jedním z nejčastěji používaných certifikátů je ale označení BDIH.

Přírodní kosmetikou u nás mohl být donedávna označován jakýkoli výrobek obsahující i zanedbatelné množství přírodních ingrediencí. Změna nastala teprve v roce 2007, kdy byla zavedena česká obdoba mezinárodně uznávané známky Kontrolovaná přírodní kosmetika.

Pakliže je výrobek označen zkratkou CPK (certifikovaná přírodní kosmetika), nebo CPK bio (přírodní kosmetika vyrobena pouze z biosurovin), pak je bez syntetických látek, netestovaný na zvířatech, konzervovaný přírodní cestou a bez umělých barviv či parfemace. Základem je získávání přírodních surovin z ekologického zemědělství, případně z kontrolovaných bylin a plodů rostoucích ve volné přírodě. Samozřejmě i zpracovávání surovin musí být splňovat přísná kritéria. Výrobní proces se musí obejít bez jakýchkoliv přídavků chemických složek. Také obaly musí být ekologické a recyklovatelné.

Přírodní produkty nesmí být v žádném případě testované na zvířatech, stejně jako nesmí být používány suroviny z mrtvých zvířat – kolagen a glycerin, vorvaňovina, norkový tuk a další. Také nesmí obsahovat ropné produkty, syntetické konzervační a přidané vonné látky či syntetická barviva.

Čtěte obaly 

Jelikož jsou složky na obale napsány sestupně podle použitého množství, je důležité si všimnout, co je uvedeno na předních pozicích. Pokud se tam objeví Paraffinum Liquidum (Minerální olej), o přírodní výrobek se nejedná. PL je totiž vyráběn z ropy. Další názvy, které poukazují na nepřírodní kosmetiku jsou Methyl- , Ethyl- , Propyl -, Butylparaben, Sodium Benzoate nebo formaldehyd. Od těch tedy ruce pryč.

 

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. Pěkný článek, konečně vím jak to je!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>