Co jsou prebiotika?

Mnohdy zaměňujeme prebiotika za probiotika. Pojďme se na následujících řádcích seznámit s tím, co prebiotika jsou, k čemu slouží a kde je najít. 

Co jsou prebiotika?

Prebiotikum je nestravitelná složka stravy, která slouží jako potrava zdravotně prospěšným střevním bakteriím. Na rozdíl od probiotik nejsou tyto látky živé. 

K čemu prebiotika slouží?

Chemicky se jedná o sacharidy, které jsou jinak pro člověka nestravitelné za všechny můžeme zmínit známý inulin. Bakterie žijící v tlustém střevě získávají energii a jako produkt biochemických reakcí tak vznikají organické kyseliny. Tyto kyseliny zase fungují jako zdroj energie pro buňky stěny střeva. Prebiotika podporují růst prospěšné mikroflóry střev a zároveň snižují výskyt patogenní mikroflóry. Působí jako prevence zácpy, zlepšení střevních pochodů, napomáhají při snižování hladiny krevních tuků a cholesterolu a dalo by se pokračovat. To vše již při konzumaci pouhých 6 g fruktooligosacharidů denně. 

Ovšem pozor, při konzumaci více než 50 g fruktooligosacharidů můžeme pociťovat křeče v břiše, nadýmání či můžeme dostat průjem. Podobné zažívací potíže však při omezení množství ustoupí. 

Kde prebiotika najdeme?

Prebiotika nemají žádné toxické vlastnosti a v některých potravinách se vyskytují i přirozeně. Nachází se především v obilovinách, ale také v ovoci a zelenině. Najít je můžeme v česneku, cibuli, pórku, chřestu, borůvkách, broskvích, jahodách či banánech.

-MM-

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>