Proč cvičit pilates

Pilates – už jste o něm slyšeli, ale nevíte, o jaké cvičení vlastně jde a proč je dobré jej cvičit?

Pilates je cvičební systém, který vytvořil fyzioterapeut J.H.Pilates. Lze jej vnímat jako zkratku anglických slov – Proximal Integrating Latent Agile Toning Exercise System – tedy systém cvičení zaměřený na hluboké centrální svalové skupiny.

Pilatova metoda kombinuje mysl i tělo a vede k dosažení celkové vyrovnanosti. Na rozdíl od některých cvičené neuvažuje jen o jednotlivých problémových partiích, ale o celém těle.

cviceni

Pomáhá zpevnit zádové, břišní a hýžďové svalstvo podporuje cirkulaci krve a vede ke správnému držení těla. Tělo se stává silné a ohebné.  Principem cvičení Pilates je soustředěné provádění cviků za současného uvědomění si, jak daný cvik na tělo působí. Cílem není dosáhnout kulturně přijatelného těla, ale spíše těla přirozeně vyrovnaného.

Pilatova metoda je založena na osmi důležitých principech.

Kontrola

Jedno ze základních pravidel při cvičení Pilates je: „Kontrolujte své tělo při každém pohybu.“ Toto pravidlo se uplatňuje nejen při cvičení samotném, ale také při přechodech mezi jednotlivými cviky.

Dýchání

Každý Pilatův cvik má své specifické dýchání. Cílené dýchání maximalizuje schopnost těla se protáhnout.

Plynulý pohyb

Pilates se mnoha pohyby podobá józe. Ale u Pilates se v jednotlivých pozicích nezastavuje, ale plynule se přechází od jednoho k druhému. Pomalý plynulý pohyb zapojuje nervový systém, svalstvo a klouby a učí tělo pohybovat se rovnoměrně.

Přesnost

Všechny cviky mají přesně definovány kdy a kde má tělo být. Proto je dobré lekce absolvovat s vyškoleným instruktorem a nechat se poučit.

Soustředěnost na střed těla

Všechna cvičení jsou prováděna se zapojením hlubokých břišních svalů.

Rozsah pohybu

Pilatova metoda umožní v případě ztuhlosti zvětšení rozsahu pohybu páteře a kloubů. V případě přílišné flexibility Pilates pomůže naučit se správnému rozsahu.

Opozice

Každý sval v těle má svého protivníka a během cvičení je potřeba jej vyvážit.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>