Čínské houby a dalších 5+ potravin pro boj s rakovinou

Vědci v posledních letech věnovali velkou pozornost léčivým houbám, které po staletí využívá tradiční čínská medicína. Proč? Protože podporují imunitu a pomáhají v prevenci rakoviny a boji s ní. Představují proto účinnou alternativní léčbu rakoviny i podporu pro běžnější způsoby léčby. Přečtěte si, jak tyto houby účinkují a které další potraviny pomáhají tělu bojovat s nádorovými onemocněními.

Čínské houby proti rakovině

Čínské léčivé houby mají jedno společné: zmírňují vedlejší účinky chemoterapie a radioterapie a podporují imunitu, a tak pomáhají tělu, aby se s rakovinou vyrovnalo svými vlastními zbraněmi. Studie prokázaly protirakovinné účinky především u těchto hub:

Houba reishi – známá také jako ganoderma nebo lesklokorka lesklá – posiluje imunitní odpověď organismu, díky antioxidačním účinkům chrání buněčnou DNA a dokáže zastavit růst nádorů. Studie potvrzují její účinky na různé druhy rakoviny, například prsu nebo prostaty. Reishi také snižuje pocit únavy a působí jako podpůrný prostředek při chemoterapii.

Outlovka pestrá – také coloriolus versicolor – má stimulační a protinádorové účinky, podporuje imunitu, snižuje vedlejší účinky radioterapie i chemoterapie a zároveň podporuje jejich žádoucí účinky. Zvyšuje počet NK buněk, které zajišťují rychlou odpověď na nádorové bujení. Právě těchto důležitých buněk v těle vlivem radioterapie a chemoterapie ubývá.

Housenice čínská – také cordyceps sinensis – zvyšuje počet T buněk a NK buněk, tedy buněk imunitních, které bojují proti rakovině a virům. Prodlužuje život bílých krvinek a chrání ledviny před vedlejšími účinky chemoterapie. Housenice je také silný antioxidant, chrání tělo před volnými radikály, které poškozují DNA, a tak zvyšují riziko rakoviny.

Čaga – také rezavec šikmý – je zdroj betulinu a kyseliny betulinové, cytotoxických látek, které podporují apoptózu. To je proces, při kterém dochází k plánované buněčné smrti nadbytečných a škodlivých buněk. Čaga obsahuje také imunitu podporující betaglukany a působí protizánětlivě.

Reishi, outlovka, housenice a čaga v tobolkách

Zmíněné léčivé houby u nás seženete ve formě tobolek. Jde o doplňky stravy, které obsahují účinné extrakty z těchto hub a které vám zajistí pravidelný a dostatečný přísun léčivých látek. Zaměřte se ale na pečlivý výběr tabletek, ne všechny jsou stejně účinné. Kvalitní doplněk stravy by měl obsahovat alespoň 40 % polysacharidů.

5+ dalších potravin pro prevenci rakoviny

Pomocníky v boji proti rakovině najdete i v nejbližším obchodě. Jsou to například následující potraviny:

1) Kurkuma a zázvor: Obě tyto potraviny obsahují pigment kurkumin, který je velmi silný antioxidant a má schopnost potlačovat některé druhy rakoviny.

2) Česnek a cibule: Česnek je přírodní antibiotikum, má silné antioxidační účinky a obsahuje látky, které zpomalují dělení rakovinných buněk a posilují imunitní systém. Jezte ho co nejméně tepelně upravený (ideálně syrový). Podobné účinky má cibule.

3) Zelený čaj: Sypaný (ne sáčkový) zelený čaj obsahuje látku katechin, která má 20krát silnější antioxidační účinky než vitamín C.

4) Zelenina – zejména brokolice a rajčata: Syrová brokolice a především klíčky obsahují antioxidanty sulforafany, které pomáhají v prevenci některých typů rakoviny. Rajčata (ale také meloun nebo papája) obsahují pigment lykopen, který chrání buňky a předchází rakovině prostaty.

zelenina proti rakovine

5) Mořské ryby a lněné semínko: Mořské ryby, lněné semínko i ořechy obsahují omega3 mastné kyseliny, které pomáhají předcházet rakovině tlustého střeva.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>