Antibiotika léčí, ale střevům škodí

Antibiotikům se někdy zkrátka nevyhneme, působí totiž proti nemocem, se kterými nedokážeme jinak bojovat. Jenže antibiotika mimoděk mění i střevní mikroflóru a to tak, že zabijí i bakterie, které našemu tělu prospívají. Proto se ve střevech začnou tvořit plísně a kvasinky, které v kombinaci s jídlem začnou ve střevě vyhnívat.

Tomuto nežádoucímu střevnímu procesu ale můžeme zabránit. Jak na to? Pomoct nám mohou například jogurty, kefíry či tobolky s laktobacily z lékárny.

Během léčby

AntibiotikaProbiotika by se měla užívat až po ukončení antibiotické léčby, tehdy jsou nejúčinnější.

Už během léčby ale můžeme střevům odlehčit a to nejlépe lehkou stravou obsahující dostatek zeleniny a ovoce. Abychom střevům ulehčili, je dobré se vyhnout mléku, masu a luštěninám, které nadýmají a způsobují potíže. Protože antibiotika blokují vstřebávání minerálních látek, vitamínů A,C a K, je vhodné stravu obohatit o kyselé zelí, kyselé okurky a červenou řepu.

Po léčbě

Po ukončení antibiotické léčby, je třeba obnovit střevní mikroflóru, která ovlivňuje imunitu a vnitřní čistotu těla. K tomu vám dopomohou lactobacily, probiotika, ale i sladkovodní řasa Chlorella.

Řasa chlorellaKonzumací probiotik posílíte užitečné mikroorganizmy, které na střevní sliznici neustále bojují s těmi škodlivými.

Lactobacily se podílí na obnově a harmonizaci střevní a vaginální mikroflóry, podporují přirozenou činnost imunitního systému a detoxikaci organismu. Dále chrání zdraví trávicího traktu, kdy upravují nadýmání, zácpu, průjmy. Také pomáhají snižovat výskyt alergií a plísňových onemocnění.

Co byste ještě měli znát?

Během užívání antibiotik, může být rezistence na antibiotika předána z matky na plod. Narozené děti pak mají sníženou vnímavost k antibiotikům a následně je u nich těžké najít antibiotika, která by během onemocnění zabraly.

V lékárnách často slýchávají otázku, čím antibiotika zapíjet? Nejvhodnějším nápojem pro zapíjení antibiotik je pitná voda. Ani minerálky nejsou zcela vhodné, a to zejména ty, které jsou nasycené vápníkem, protože vápník váže na podávaný lék a tím snižuje jeho působení. Při užívání antibiotik je vhodné, abyste se vyvarovali nejen alkoholu, ale i kofeinu.

 

Martina Mlsná

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. Alena napsal:

    Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak nejvhodněji obnovit 8 letého chlapce miklofloru. Tento týden skončil léčbu s atibiotiky. Jakou stravou a popřípadě doplňkovými prvky mám mu pomoci?
    děkuji za mail
    Alena

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>