Dýňová semínka a jejich účinky na zdraví

Dýňová semínka můžeme označit za takový malý elixír zdraví, který často skončí nezaslouženě v koši, protože při zpracovávání dýně v rámci přípravy pokrmů obvykle tuto pro mnohé velkou tykev zbavíme semínek a vláken. Semínka však sama o sobě představují, jak zajímavý doplněk právě teplé kuchyně, tak po drobné úpravě též jídlo samotné.

Semínka se přidávají do moučníků nebo polévek či omáček, kterým dodávají pikantní chuť. Za tu vděčí především dýňovému oleji, kterého obsahují dýňová semínka požehnaně. Právě olej je cenným elixírem zdraví. Hovoří se o jeho protinádorovém účinku i schopnosti pomáhat v potížích s prostatou.

Olej má také velmi silné regenerační účinky, proto napomáhá v zotavení a urychluje proces hojení. Vzhledem k močopudným a mírně projímavým účinkům, pomáhá i k správnému fungování těla a v neposlední řadě si poradí, podobně jako celá dýně, také s problémy s trávením.

Jeho účinky oceníme i při nachlazeních, neboť usnadňuje odkašlávání a vylučování hlenu. Vzhledem k vysokému obsahu vitamínů v dýňových semínkách je posilovaná rovněž obranyschopnost organismu.

Dýňová semínka pomáhají zlepšovat stav při otravách, protože chrání játra před účinky toxických látek. Je však třeba je dobře usušit, jinak poměrně snadno plesnivějí, a potom mohou být sami zásobárnou toxických látek. Nejlépe je usušíme v sušičce nebo v troubě.

Co se týká dýňových semen jako samostatného pokrmu, pokud usušené semínka před konzumací lehce opražíme, jejich slupka změkne a my si můžeme dopřát zdravou alternativu brambůrků a podobných pochutin, které si rádi dopřáváme při relaxování u televize nebo třeba na svačinu.

ZP

Mohlo by se vám líbit...

3 komentářů

  1. aligator napsal:

    REAKCE!!! 😮

  2. marek napsal:

    Dýňová semínka jsou skvělá. Rozhodně je ale nedoporučuji opražit. Ztrácí se z nich výrazné množství živin a enzymů. Nejvíce cenných látek z nich získáme, pokud je sníme pěkně čerstvé, nejlépe několik hodin namočené. Budou lépe stravitelné a lahodnější.

  3. Hana napsal:

    Dobrý den, dýňová semínka jsou asi mou nejoblíbenější pochoutkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>